Dnes je čtvrtek 14. prosince 2017

Články autora Vladimír Štípek

nahled

Rozhovor s Hanou Lipovskou: „Brno má slavnější ekonomickou historii než Praha“

Čeští ekonomové nejsou jen na VŠE na Žižkově, nebo na IES v ulici Politických vězňů. Ekonomie se jako věda pěstuje také v Brně, a to více než úspěšně. Dobrá pověst brněnské ekonomie se postupně šíří celým Českem a Praze tak vyrůstá konkurence. V poslední době tomu přispívá rovněž Hana Lipovská, doktorandka katedry ekonomie Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity. Lipovská získala kromě jiných cen například v roce 2015 Cenu prof. Františka Vencovského pro mladé ekonomy do 35 let, a to 1. místo za práci Fiskální placebo. Kromě působení na své Alma Mater v Brně spolupracuje rovněž s Institutem Václava Klause. Mimochodem, Václav Klaus je autorem předmluvy její nové knihy Moderní ekonomie.

01. 03. 2017 13:37 - Vladimír Štípek
nahled

Cestovatel Lukáš Kerhart: V ČR mnoho mladých lidí studuje pouze pro titul, ale v zahraničí se studuje pro znalost.

Lukáš Kerhart je zběhlý cestovatel, který studoval a pracoval v zahraničí. Své zkušenosti přenáší na ostatní prostřednictvím přednášek a také díky knihám. Lukáš Economixu poskytl rozhovor nejen o svém cestování, ale také o efektivním a radostném studiu, o univerzitě života, kterou absolvoval díky svým cestám. Lukáš si vytknul cíl, že během pěti let „rozcestuje“ všechny mladé Čechy a vřele cestování doporučuje, nejen pro získání zkušenosti, ale také pro utříbení vlastních myšlenek a pro nalezení toho, co člověka vlastně baví a co by jej mohlo i živit.

31. 03. 2016 18:44 - Vladimír Štípek
nahled

Rozhovor s Pavlem Vosobou

Pavel Vosoba se více než dvě desetiletí zabývá především firemním poradenstvím, je spolumajitelem firmy M.C.TRITON, s.r.o., ale veřejnost jej zná spíše jako autora publikací, které se věnují oblasti efektivního řízení firem. V našem rozhovoru se Pavel Vosoba rozpovídal o své horké knižní novince s názvem „Dokonalý život“ od nakladatelství Grada.

17. 09. 2014 08:00 - Vladimír Štípek
nahled

Filmix: Promítání s Vítem Olmerem

Studentské sdružení EKONOM v rámci filmového a besedního klubu Filmix pozve na VŠE režiséra a herce Víta Olmera. V pondělí 6. května 2013 v 19.45 Olmer uvede v Likešově aule VŠE promítání filmu Ta naše písnička česká II. Vstup je jako vždy zdarma.

02. 05. 2013 00:13 - Vladimír Štípek
nahled

VŠE ve filmu: Anděl na horách

Naše škola je mezi filmaři populární a objevila se nejen v zapomenutých dobových filmech, ale i v těch, které řadíme do zlatého fondu – například v Andělovi na horách.

07. 02. 2013 09:00 - Vladimír Štípek
nahled

Nové studentské nakladatelství Librix

Sdružení Ekonom, vydavatel magazínu Economix, pořadatel Rozhledny či filmových promítání v rámci klubu Filmix, rozšířilo své aktivity o nový projekt studentského akademického nakladatelství s názvem Librix. V rámci tohoto projektu bychom chtěli studentům i pedagogům zajistit nediskriminační přístup k možnosti své texty publikovat a zároveň poskytneme studentům širokou škálu možností první praxe.

30. 01. 2013 09:00 - Vladimír Štípek
nahled

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov: Hvorostovsky, Cura a další hvězdy

Mezinárodní hudební festival v Českém Krumlově, na kterém vystoupí řada mezinárodních hudebních hvězd, se letos koná od 20. července do 18. srpna buď pod širým nebem v Pivovarské zahradě či Zahradě Kooperativy kousek od řeky, nebo na zámku v Zámecké jízdárně a v Maškarním sále. Během festivalu zavítá do Českého Krumlova vedle klasické hudby také jazz či oblíbená balkánská dechovka. Speciální událostí bude monumentální pocta skupině Queen a ve finále vysoupí čtyři kanadští tenoristé. Před Otáčivé hlediště se vrátí zdařilé nastudování opery Komedianti. V hlavní roli vystoupí světoznámý tenorista José Cura. Festival má opravdu mezinárodní renomé, o čemž svědčí například, že do Krumlova loni zavítal jeden z nejlepších pěvců současnosti – Plácido Domino.

18. 07. 2012 23:15 - Vladimír Štípek
nahled

Milan Lasica a film: Talár a ptačí zob

V pondělí 14. května 2012 od 15.00 se v Salonku Akademického klubu VŠE uskuteční filmové promítání a beseda, tentokrát s Milanem Lasicou. Další z řady promítání bude mít standardní formát – Milan Lasica uvede film Talár a ptačí zob (2003), který bude následně promítnut a akci zakončí beseda. Vstup je jako vždy zdarma.

10. 05. 2012 22:05 - Vladimír Štípek
nahled

Promítání se spisovatelem Pavlem Kohoutem v pondělí 23. 4. od 19:30

V pondělí 23. dubna 2012 od 19.30 se v Likešově aule uskuteční filmové promítání a beseda, tentokrát s významným dramatikem a scénáristou Pavlem Kohoutem. Další z řady promítání bude mít standardní formát – Pavel Kohout uvede film Svatba s podmínkou, který bude následně promítnut a akci zakončí beseda. Vstup bude jako vždy zdarma.

21. 04. 2012 07:36 - Vladimír Štípek
nahled

Česká pobočka Mises institutu

Student a akademický senátor z Národohospodářské fakulty Tomáš Listík spoluzaložil českou a slovenskou pobočku světového Mises institutu. Magazínu Economix o této studentsko-ekonomické činnosti poskytl rozhovor.

21. 02. 2012 07:00 - Vladimír Štípek
nahled

Křest nového CD kapely Ponožky pana Semtamťuka

V pátek 9. prosince od 20:00 se bude v Balbínově poetické hospůdce konat koncert kapely Ponožky pana Semtamťuka s křestem nového CD „Na komoru“.

09. 12. 2011 01:24 - Vladimír Štípek
nahled

Vokální skupina Všelijak zářila na Plesu VŠE

Na letošním Plesu VŠE zazářila vokální skupina Všelijak, jejíž původ můžeme hledat ve škamnách Vysoké školy ekonomické. Na plesu totiž proběhlo finále soutěže VŠE hledá talent a Všelijak skončil na druhém místě za skupinou Free style union.

08. 12. 2011 12:29 - Vladimír Štípek
nahled

Vojta Kotek uvedl svůj film na VŠE

V pondělí 14. listopadu 2011 proběhlo na VŠE další z řady filmových promítání. Tentokrát přijal pozvání studentského sdružení EKONOM mladý herec a režisér Vojtěch Kotek se svým filmem Ctrl Emotion.

18. 11. 2011 08:43 - Vladimír Štípek
nahled

Filmové promítání s režisérem a hercem Vojtou Kotkem

Herec a režisér Vojtěch Kotek uvede v pondělí 14. listopadu 2011 od 19.30 v Likešově aule na VŠE svůj absolventský film Ctrl Emotion. Filmový večer s diskusí připravilo studentské sdružení EKONOM.

02. 11. 2011 21:55 - Vladimír Štípek
nahled

Formanův film Dobře placená procházka promítnut na VŠE

V rámci série filmových projekcí pořádaných studentským sdružením EKONOM byl 5. října 2011 v Likešově aule Vysoké školy ekonomické promítnut film Dobře placená procházka. Oscarový režisér filmu Miloš Forman se měl původně projekce zúčastnit a besedovat s návštěvníky, ale jeho zdravotní stav mu nedovolil přiletět z USA. Návštěvníky projekce tak pozdravil alespoň z předtočeného videa. Po projekci filmu však proběhla beseda s představitelkou hlavní role – Vanilkou – herečkou a zpěvačkou Dášou Zázvůrkovou.

06. 10. 2011 10:20 - Vladimír Štípek
nahled

Promítání filmu režiséra Miloše Formana na VŠE

Ve středu 5. října 2011 v 19.30 bude v Likešově aule Vysoké školy ekonomické v Praze na Žižkově promítnut film Dobře placená procházka (2009). Akce proběhne bez účasti režiséra Miloše Formana, kterému lékař nedoporučil cestu z USA do České republiky. Návštěvníky filmového večera tak režisér Forman pravděpodobně pozdraví jen z předtočeného videa.

04. 10. 2011 22:07 - Vladimír Štípek
nahled

S Vlastimilem K. Vyskočilem nejen o facility managementu: „Pátou knihu Mojžíšovu bychom mohli přirovnat k ISO 14 000“

Docent Vlastimil K. Vyskočil patřil k českým ekonomům, kteří se zabývají facility managementem (FM). Svou dlouholetou manažerskou praxi zúročil v akademické sféře, ale i v poradenské činnosti. Doc. Vyskočil se stal Osobností roku 2006 v rámci soutěže FM Awards, kterou organizuje česká pobočka organizace IFMA (International Facility Management Association). Získal také mimořádné ocenění za monografii ve světovém jazyce (ruském) o facility managementu udělené děkanem Fakulty podnikohospodářské VŠE a Federální agenturou vzdělávání Ruské federace v Moskvě.

09. 03. 2011 09:00 - Vladimír Štípek
nahled

Work song aneb Zpíváme o práci

Hledat písně s ekonomickým podtextem, to je posedlost. Kdo poprvé uslyší termín work song, jsem si jistý, že mu rázem učaruje. Ze dna podvědomí patrně začnou vystupovat melodie, popěvky a rytmy, protože work song (včetně jeho reminiscencí a reinkarnací) provázel lidstvo v posledních, možná vůbec nejrušnějších staletích.

09. 03. 2011 09:00 - Vladimír Štípek
nahled

Únorové promítání s Dušanem Kleinem na VŠE

V pondělí 21. února 2011 se v podvečer v Likešově aule VŠE uskutečnilo promítání filmového muzikálu Růženko, spíte sama? z roku 1970 a následná beseda s režisérem snímku Dušanem Kleinem. Akci pořádalo studentské sdružení EKONOM.

09. 03. 2011 09:00 - Vladimír Štípek
nahled

Poptávka po Xindlu

„Je to má Mekka, či jsem opět jenom v Mekáči?“ zpívá v písničce Láska v housce Xindl X s Olgou Lounovou. Bude to jistě hit a jen málo hitů se dotýká ekonomické problematiky, protože Olga Lounová je převlečená za arabskou krásku, zjevuje se žíznivému v poušti a zpívá: „Nabídka určuje poptávku.“ Je to opravdu tak?

15. 12. 2010 09:00 - Vladimír Štípek
nahled

Pavel Kohout: Finance po krizi

Pavel Kohout připravil již druhé vydání knihy Finance po krizi. Jelikož první vydání bylo vyprodané, druhé se mohlo zajímavě rozšířit o aktuální informace. Kohout do textu zařazuje úryvky svých článků, které již po dlouhou dobu bedlivě sledují vývoj v Evropě. A na obálce již není lidská lebka jen jako vedlejší motiv (v prvním vydání knihy), ale rovnou celý kostlivec, a to v hlavní roli. Jde snad o předznamenání vývoje ve finančním světě?

15. 12. 2010 09:00 - Vladimír Štípek
nahled

Promítání filmů Vesmírná odysea II a Ropáci od režiséra Jana Svěráka na VŠE

Režisér Jan Svěrák přijal pozvání studentského sdružení Ekonom a na VŠE promítl dva filmy: Vesmírná odysea II a Ropáci. Promítání se uskutečnilo 3. listopadu 2010 v Likešově aule před zraky více než stovky diváků.

04. 11. 2010 09:00 - Vladimír Štípek
nahled

Filmový klub VŠE a EKONOM zvou na promítání filmů

Filmový klub i sdružení EKONOM přinášejí divákům na VŠE neobyčejné filmy.

01. 10. 2010 09:00 - Vladimír Štípek
nahled

Recenze knihy: Jak vystoupit z EU

Členství v EU neznamená jen cestování bez pasu. EU od nás požaduje mnoho nenápadných věcí, které, jsou-li dobře podány, vypadají neškodně, téměř malicherně. Petr Mach, předseda liberální Strany svobodných občanů, podává ve své knize na všechny „evropské“ okolnosti alternativní pohled. Nejde však o prvoplánovou kritiku. Poctivým způsobem analyzuje kroky směřující k členství, slavné přijetí ČR do rodiny evropských států i následné peripetie okolo různých ústav a smluv.

01. 06. 2010 09:00 - Vladimír Štípek
nahled

Rozhovor s Miroslavem Ševčíkem, nově zvoleným děkanem Národohospodářské fakulty VŠE

Doc. Miroslav Ševčík byl 28. dubna 2010 zvolen děkanem Národohospodářské fakulty VŠE (NF VŠE). V hlasování Akademického senátu NF VŠE získal šest z osmi hlasů a stal se děkanem fakulty pro funkční období 2010–2014. Ševčík působí mimo jiné jako ředitel Liberálního institutu, ředitel Memoriálu Josefa Odložila a ve statutárních orgánech mnoha firem. V porevolučním období byl prorektorem VŠE. Podrobně jsme o aktivitách Miroslava Ševčíka v době pádu komunismu psali v Economixu č. 6/2009.

01. 06. 2010 09:00 - Vladimír Štípek
nahled

Editorial Vládi Štípka

Poprvé (a naposled) upozorňuji na vlastní článek – Klein, Svěrák a jiné filmové lahůdky. S režisérem Kleinem jsme již otiskli rozhovor, pojďme se zastavit u režiséra Svěráka. Proč zvu na VŠE Jana Svěráka? Jeho tvorbu dobře znám, jsem jeho fanoušek. Nemám totiž rád režiséry, kteří za život natočili třicet filmů a všechny pak potenciální fanoušek musí nastudovat. Svěrák natočil sedm celovečerních (a krásných) filmů, stačí tedy znát jen těch sedm.

01. 06. 2010 09:00 - Vladimír Štípek
nahled

Oeconomica na veletrhu Svět knihy 2010

Školní nakladatelství Oeconomica se zúčastnilo veletrhu Svět knihy 2010. Šestnáctý ročník mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu proběhl na holešovickém Výstavišti ve dnech 13.–16. května 2010. Oeconomica se Světu knihy účastní od roku 2003, ale vlastní stánek má od roku 2008. Do té doby jej sdílela s některými dalšími vysokoškolskými nakladatelstvími.

01. 06. 2010 09:00 - Vladimír Štípek
nahled

Klein, Svěrák a jiné filmové lahůdky

Na začátku zimního semestru se mohou milovníci českého filmu těšit na další dvě promítání na VŠE pořádaná studentským sdružením EKONOM a spojená s návštěvou režiséra. Své filmy představí režiséři Dušan Klein a Jan Svěrák. Dušan Klein, jakmile dotočí seriál Cukrárna, přijde na VŠE představit svůj snímek Růženko, spíte sama? (Economix 2/2010). Ještě před ním ale přijde Jan Svěrák se svými dvěma filmy Vesmírná odysea II a Ropáci.

01. 06. 2010 09:00 - Vladimír Štípek
nahled

Editorial Vládi Štípka

„Ó ženy, ženy, co jste na Italy a lákaj vás naše kapitály...,“ zpívá trio Šíp, Uhlíř, Janů. Co láká emancipované ženy, které se cítí platově diskriminovány? Neorganizují se ženy hlavně kvůli ekonomickému prospěchu?

01. 04. 2010 09:00 - Vladimír Štípek
nahled

Vrtulník nad VŠE

Ve středu 10. března 2010 kolem půl druhé odpoledne vyrušil studenty VŠE nezvyklý hluk.

01. 04. 2010 09:00 - Vladimír Štípek