Dnes je úterý 12. prosince 2017

Zpravodajství / Rozhovory

nahled

Rozhovor s Hanou Lipovskou: „Brno má slavnější ekonomickou historii než Praha“

Čeští ekonomové nejsou jen na VŠE na Žižkově, nebo na IES v ulici Politických vězňů. Ekonomie se jako věda pěstuje také v Brně, a to více než úspěšně. Dobrá pověst brněnské ekonomie se postupně šíří celým Českem a Praze tak vyrůstá konkurence. V poslední době tomu přispívá rovněž Hana Lipovská, doktorandka katedry ekonomie Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity. Lipovská získala kromě jiných cen například v roce 2015 Cenu prof. Františka Vencovského pro mladé ekonomy do 35 let, a to 1. místo za práci Fiskální placebo. Kromě působení na své Alma Mater v Brně spolupracuje rovněž s Institutem Václava Klause. Mimochodem, Václav Klaus je autorem předmluvy její nové knihy Moderní ekonomie.

01. 03. 2017 13:37 - Vladimír Štípek
nahled

Cestovatel Lukáš Kerhart: V ČR mnoho mladých lidí studuje pouze pro titul, ale v zahraničí se studuje pro znalost.

Lukáš Kerhart je zběhlý cestovatel, který studoval a pracoval v zahraničí. Své zkušenosti přenáší na ostatní prostřednictvím přednášek a také díky knihám. Lukáš Economixu poskytl rozhovor nejen o svém cestování, ale také o efektivním a radostném studiu, o univerzitě života, kterou absolvoval díky svým cestám. Lukáš si vytknul cíl, že během pěti let „rozcestuje“ všechny mladé Čechy a vřele cestování doporučuje, nejen pro získání zkušenosti, ale také pro utříbení vlastních myšlenek a pro nalezení toho, co člověka vlastně baví a co by jej mohlo i živit.

31. 03. 2016 18:44 - Vladimír Štípek
nahled

Máte historickou možnost být u zlomu režimu, řekl Miroslav Ševčík studentům a šel s nimi na demonstraci

Miroslav Ševčík, děkan Národohospodářské fakulty, se 17. listopadu 1989 společně se studenty účastnil demonstrace na Národní třídě. V rozhovoru nám vyprávěl své vzpomínky na tento významný den. Ptali jsme se i na jeho přednášky, na kterých ještě v době komunismu seznamoval studenty s tehdejší západní ekonomií, na změny, kterými Vysoká škola ekonomická po revoluci prošla, i na jeho hodnocení transformace české ekonomiky.

17. 11. 2014 07:00 - Tomáš Frömmel
nahled

S Tomášem Ježkem o Hayekovi, privatizaci a vztahu práva a ekonomie

Rozhovor nám poskytl Tomáš Ježek, bývalý ministr privatizace a docent katedry institucionální ekonomie VŠE. Bavili jsme se o jeho překladech knih F. A. Hayeka, o vztahu práva a ekonomie nebo o Ježkově působení ve funkci ministra privatizace. Dozvěděli jsme se také, co si Tomáš Ježek myslí o našem polistopadovém vývoji a o lidech, kteří tvrdí, že za komunismu bylo líp.

10. 11. 2014 12:00 - Tomáš Frömmel
nahled

Zapomnělo se na to, že demokracie nemůže prosperovat bez občanské společnosti, říká Jacques Rupnik

V rámci konference Forum 2000 nám poskytnul rozhovor politolog a historik Jacques Rupnik. Bavili jsme se především o porevolučním vývoji, a to zejména o institucionalizaci demokracie a rozvoji občanské společnosti. Pan Rupnik zároveň krátce okomentoval aktuální vývoj na české politické scéně.

22. 10. 2014 14:00 - Jakub Daněk
nahled

Hana Machková: Jsem spokojená, práce rektorky mě baví

Začátkem semestru jsme požádali o rozhovor Hanu Machkovou, rektorku Vysoké školy ekonomické. Kvůli jejímu nabytému programu proběhl rozhovor písemně. Ptali jsme se na to, jak je spokojená ve funkci rektorky, jak se jí daří naplňovat své programové priority i na aktuální situaci na Národohospodářské fakultě.

13. 10. 2014 14:00 - Tomáš Frömmel
nahled

Rozhovor s Pavlem Vosobou

Pavel Vosoba se více než dvě desetiletí zabývá především firemním poradenstvím, je spolumajitelem firmy M.C.TRITON, s.r.o., ale veřejnost jej zná spíše jako autora publikací, které se věnují oblasti efektivního řízení firem. V našem rozhovoru se Pavel Vosoba rozpovídal o své horké knižní novince s názvem „Dokonalý život“ od nakladatelství Grada.

17. 09. 2014 08:00 - Vladimír Štípek
nahled

Trainee programy – šance pro absolventy VŠE

V dnešní době stále více společností nabízí tzv. Trainee programy, ve kterých jsou zaučováni čerství absolventi vysokých škol. Takové programy jsou oboustranně výhodné – vychovají firmám kvalitní zaměstnance a zároveň pomohou absolventům důkladně poznat celý podnik, postupně se zdokonalovat a profilovat se do určité pozice. Pro studenty i absolventy je tato možnost uplatnění velmi atraktivní, proto Economix oslovil dva absolventy VŠE, kteří se takových Trainee programů účastní. Na otázky odpovídala Katarina Midulová z Trainee programu ve ŠKODA AUTO, a. s. v Mladé Boleslavi a Michal Francke z Trainee programu v Preciosa, a. s. v Jablonci nad Nisou.

26. 05. 2013 12:00 - Pavla Fajstavrová
nahled

Rozhovor se zakladatelem Servisu NA KLIK oceněným v soutěži Vodafone Nápad roku

V roce 2012 proběhl již pátý ročník soutěže Vodafone Nápad roku, do kterého se zúčastnilo 156 projektů. Mezi oceněnými je i Servis NA KLIK, který obsadil 7. místo. Přinášíme Vám rozhovor se zakladatelem a spolumajitelem firmy Vladimírem Šanderou, zabývajícím se marketingem a PR.

03. 05. 2013 12:00 - Kateřina Hadrabová
nahled

Rozhovor s Tomášem Bergerem: Stříbro pro společnost Leady ve Vodafone Nápad roku 2012

V loňském ročníku soutěže Vodafone Nápad roku, do kterého se zapojilo na 156 projektů, se na druhé příčce se umístila firma Leady. Přinášíme Vám rozhovor se zakladatelem firmy a produkt managerem v jedné osobě - Tomášem Bergerem.

29. 04. 2013 11:00 - Kateřina Hadrabová
nahled

Rozhovor s Kamilom Vackom: „Treba mať sny. Oni sa totiž plnia“

Kamil Vacek je český investor a sériový podnikateľ, ktorý v súčasnosti riadi zastúpenie spoločnosti HTC v 22 krajinách strednej a východnej Európy. Študenti VŠE ho však môžu skôr poznať ako odborníka na „start-upy“ a porotcu súťaže Vodafone Nápad roku 2013. Zisťovali sme, v čom spočíva tajomstvo nielen jeho úspechu. Kvôli nabitému časovému harmonogramu prebiehal rozhovor elektronicky.

24. 04. 2013 12:00 - Ivana Smoleňová
nahled

Rozhovor s peruánskou velvyslankyní Maritou Landaveri Porturas

Velvyslankyně Peru Marita Landaveri Porturas navštívila VŠE v rámci předmětu 5RE557 Americké státy. V rozhovoru jsme hovořili například o její cestě přes konzulát v USA na ambasádu do Prahy, vnímání českých produktů v Peru nebo vztazích s ostatními zeměmi.

26. 02. 2013 08:26 - Vít Dostalík
nahled

Rozhovor s Jaroslavem Kuberou: Lepší důkaz Lafferovy křivky jsem v životě neviděl

Je chladný zimní večer a my opatrně a s očekáváním procházíme Valdštejnskou ulicí. Slunce pomalu zapadá za střechy malostranských domů a vysoká novobarokní zeď nás neomylně vede k cíli. Po otevření dveří příslušné místnosti ve Valdštejském paláci nás vítá oblak cigaretového kouře a hned po něm příjemně naladěný Jaroslav Kubera, dlouholetý senátor a primátor Teplic. V následujících minutách spolu probereme mnoho zajímavých témat od studijních let přes kouření až po konec světa. Popovídáme si i o ekonomice, volbě prezidenta, bruselských nesmyslech a osobním pohledu pana senátora na politiku. Dokonce i zástupce britského velvyslance bude muset chvíli počkat, aby čtenáři Economixu nepřišli o nic zajímavého.

21. 01. 2013 08:00 - Vít Dostalík
nahled

Nejen o herecké kariéře s Václavem Moravcem

S Václavem Moravcem jsme se setkali před jeho přednáškou na VŠE pořádanou iKnow Clubem. Mluvili jsme s ním o prezidentských volbách, jeho plánech do budoucna či o jeho herecké kariéře. Působil velmi pokorně, skromně a bezprostředně.

09. 01. 2013 16:00 - Alena Kneblová
nahled

Rozhovor s Milanem Hejlem, spoluzakladatelem AMI Communications, největší PR agentury v ČR

Jak funguje PR agentura? Jak z krize udělat přednost? Jak se stát píáristou? Jak probíhá přijímací pohovor? O tom všem a mnohem více jsme se bavili se spoluzakladatelem největší PR agentury v ČR Milanem Hejlem, kterého jste mohli potkat na VŠE v předmětu Organizace trhů a odvětví pohledem manažerů.

12. 12. 2012 07:00 - Lucie Cepáková