Dnes je úterý 12. prosince 2017

Zpravodajství / Názory a analýzy

nahled

Turecko na rozhraní, volby 7. června rozhodnou

7. června se konají v Turecku parlamentní volby, které výrazně ovlivní směřování této významné blízkovýchodní země a člena NATO. Po úspěšných ekonomických reformách, které následovaly po krizi v roce 2001, a po politických demokratizačních reformách spojených s přístupovými jednáními s EU se Turecko začalo vracet k omezování svobod a vládě silné ruky. Právě tyto volby mohou rozhodnout, zda vládnoucí AKP získá ústavní většinu k prosazení prezidentského zřízení, nebo jestli posílí opoziční strany ohrožené 10% volební klauzulí. O politické situaci v Turecké republice a blížících se volbách jsme diskutovali s Kamilem Yılmazem, profesorem ekonomie z istanbulské Koç University.

03. 06. 2015 21:02 - Jakub Daněk
nahled

Události ze světa investic 30. 3. – 2. 4.

Z důvodu velikonočních svátků se obchodovalo pouze do čtvrtka. Co se během čtyř dnů událo? Zjistíte, kolik pracovních míst bylo zrušeno předními bankami za poslední dva roky, jaké výsledky zveřejní ke konci dubna společnost Apple podle finančníku ze Citigroup nebo jaké akcie radí Česká spořitelna redukovat. Především se však dozvíte měsíční a kvartální srovnání všech trhů.

04. 04. 2015 20:00 - Pavel Smolík
nahled

Příčiny pádu ceny ropy

Cena ropy padá již několik měsíců. Důsledky poklesu můžeme pozorovat v hroutících se rozpočtech mnohých států v čele s Ruskem, ale také na naší vlastní peněžence při návštěvě benzínové pumpy.

05. 03. 2015 20:00 - Pavel Smolík
nahled

Efektivita řízení měst a obcí

Chovejte se efektivně. Apel, který slýchá každý z nás stále častěji. Každý se s ním vyrovnává po svém. Co na to makroekonomické hledisko? Jednat neefektivně je dlouhodobě neudržitelný stav, který by vedl k finančním problémům různých subjektů. Co může dělat pro zvýšení efektivity poskytování svých služeb město, resp. městský úřad.

03. 12. 2014 20:00 - Marek Pavlík
nahled

Intervence ČNB rok poté

Je tomu přesně jeden rok, co Česká národní banka začala intervenovat na devizovém trhu s cílem oslabení koruny na hodnotu 27 CZK/EUR. Tento krok tehdy rozpoutal živou debatu o jeho dopadech. Přinesl požadované efekty? A jak obstála argumentace příznivců a odpůrců této politiky?

07. 11. 2014 07:00 - Pavel Smolík
nahled

Podpora lokální ekonomiky

Lokální ekonomika dnes představuje významné téma nejen pro samotnou ekonomii, ale figuruje stále častěji i ve slovníku komunálních politiků. Představuje reakci na labilní finanční situaci globálních trhů a s ní spojenou dluhovou problematiku. Rostoucí nezaměstnanost a panující nedůvěra v centrální politickou reprezentaci obrací pozornost stále vyššího počtu lidí k lokálním zdrojům obživy. Tento trend se k nám dostává především ze západních rozvinutých ekonomik, přičemž za vzor slouží též související vyšší míra vlastní angažovanosti občanů dané lokality na rozvoji jejich regionu.

06. 11. 2014 11:00 - Marek Pavlík
nahled

Chodorkovskij navrhuje další integraci Ruska a Ukrajiny do Evropy

„Kompletní izolace Ruska připomínající světu uspořádání za studené války nebo budoucí integrace Ruska i Ukrajiny do Evropy“, takové dvě možnosti dává státům Evropské unie Michail Chodorkovskij, který označuje výběr z těchto variant za „jediný existující recept“ na řešení současné situace.

21. 10. 2014 07:00 - Bohumila Klajblová
nahled

V dnešní politice chybí ochota a schopnost vzít na sebe odpovědnost, říká Ivan Mikloš

Během konference Forum 2000 nám poskytl rozhovor slovenský politik Ivan Mikloš. Vysvětlil nám, jak se stal ministrem privatizace, mluvil o reformách, které na Slovensku nastartovaly hospodářský růst a které současná slovenská vláda ruší. Hodnotil současné vztahy mezi Čechy a Slováky a hledal příčiny rostoucí nespokojenosti v současné společnosti. Problémem dnešní politiky je podle Mikloše populismus a orientace politiků na krátkodobé cíle, což brání provedení potřebných reforem.

16. 10. 2014 09:00 - Tomáš Frömmel
nahled

Jaká je a jaká by měla být role lidských práv v české zahraniční politice?

Jeden z posledních panelů letošní konference Forum 2000 se věnoval lidským právům v české zahraniční politice. Karel Schwarzenberg, Alexandr Vondra a Pavel Svoboda kritizovali současnou vládu za omezování politiky podpory dodržování lidských práv ve světě, Libor Rouček oponoval, že česká lidsko-právní politika není tak špatná, jak se často uvádí.

15. 10. 2014 19:00 - Tomáš Frömmel
nahled

Nobelovu cenu za ekonomii získal Jean Tirole

Držitelem ceny se stal francouzský ekonom za svůj přínos v oblasti analýzy tržní síly a regulace. Tirole se stal třetím Francouzem celkově, který Nobelovu cenu za ekonomii získal a po devíti letech přerušil nadvládu amerických ekonomů.

14. 10. 2014 19:00 - Pavel Smolík
nahled

Zemřel nobelista Gary Becker

Ve věku 83 let zemřel nositel Nobelovy ceny za ekonomii Gary Becker, který se zasloužil o rozšíření okruhu zájmů ekonomie na zdánlivě neekonomická témata, považovaná spíše za předmět zájmu sociologie.

05. 05. 2014 10:30 - Tomáš Frömmel
nahled

Přistěhovalci v ČR: Získání trvalého pobytu není vůbec snadné

Listopadový článek pojednával o různých martýriích, která musí cizinci zvládnout na českých úřadech, pokud se u nás rozhodnou pracovat. Proč se o ně vlastně tolik zajímáme, když tu máme dostatek naší pracovní síly? Cizinci v sobě přináší atraktivní pracovní sílu, která může pozitivně ovlivnit prosperitu firem, které jsou v době vlekoucí se ekonomické krize vzpruhou pro ekonomiku kteréhokoliv státu. Proto by mělo být pro ČR důležité si tuto kvalitní pracovní sílu udržet a ne ji jen ‚vychovat‘, a pak ji s lehkým srdcem pustit zpět do její domoviny. Z posledních statistik vyplývá, že žádostí o trvalý pobyt přibývá a i počet schválených žádostí stále roste. Co za tím stojí? Že by jednoduchost v získání trvalého pobytu?

08. 04. 2014 08:00 - Lucie Vostalová
nahled

Příležitost jménem AIESEC

Už jste slyšeli o AIESEC? Ti kluci a holky jsou nějací divní… z čista jasna se zjeví hned na začátku Vašich studiíí na VŠE, na instruktážích, a hned k sobě verbují neznalé nováčky. Kdo se odváží zajít na hodinu dlouhou AIESEC informační schůzku, na toho se hned valí spousta anglicizmů jako např. seller, account manažer, CSR (čti sí-es-ár), nebo promotion. Pokud se někdo odváží ještě dál a zaplatí si víkendovou konferenci s AIESEC – ten je ve většině případů zaskočen různými tanečky (roll-calls), pokřiky (shouty) a stále přibívajícím množstvím těch otravných anglicismů vyjádřených většinou pomocí nezapamatovatelných zkratek.

03. 03. 2014 18:00 - Miroslav Šála
nahled

Chcete pracovat v ČR? Naučte se jazyk a počkejte si ve frontě

Británie? Tam pořád prší. Francie? Ti Francouzi jsou nafoukaní. Německo? Tam je jejich tempo vražedné. Co Česko? Pěkné holky, dobré pivo, tam to asi bude fajn. Možná se těmito úvahami ubírá průměrný cizinec, který přemýšlí nad prací v zahraničí. O Česku, Češích a místí byrokracii toho moc neví a jednoduchou rovnicí mu vyjde, že pracovat tady nemusí být vůbec špatné. Sbalí si batoh, přiletí na Ruzyni, kde si vezme „nejlevnější“ taxi na světě na Václavák a jde do prvního baru, kde si vynikající češtinou z průvodce Lonely Planet objedná jednu desítku. Ale co dál?

20. 11. 2013 12:00 - Lucie Vostalová
nahled

Brusel vs. Berlín: Nesmyslný povyk kolem německého přebytku běžného účtu

Od počátku krize eurozóny v roce 2010 si zadlužené země na periferii Evropy navykly na utažení opasků od Německa, a to nejen kvůli vedení deficitů běžných účtů. 13. listopadu to bylo pro tentokrát Německo, které čelilo tikající bombě. Poprvé od doby, kdy byla zavedena přísná pravidla a dohledy, které měly odvrátit budoucí krizi, má být neoficiální vůdce eurozóny, centrální ekonomika a hlavní věřitel v jednom prověřován. Jakého přestupku se Německo dopustilo? Vykazuje příliš velký přebytek běžného účtu.

19. 11. 2013 07:00 - Kristýna Lédrová