Dnes je úterý 12. prosince 2017

Zpravodajství / Cestování

nahled

Letem americko-čínským světem

I na Fakultu managementu VŠE v Jindřichově Hradci dorazil pomalu, ale jistě adventní čas a spolu s ním i série kulturních akcí pořádaných studenty a zaměstnanci fakulty.

15. 12. 2010 09:00 - Lucie Váchová
nahled

Honduras – skutečná perla Karibiku

Sedíme na molu a snídáme banány a liči. Nohy nám omývá teplý Karibik. Po trochu úmorné cestě z pevninského Hondurasu jsme dorazili na karibské ostrovy Islas de la Bahía, které se v mírném oblouku táhnou ve vzdálenosti necelých 60 km od pevniny. Vybrali jsme si ostrov Utila, nejmenší, nikoli však méně zajímavý. Je to ráj pro podmořské dobrodružství.

15. 12. 2010 09:00 - Jana Troupová
nahled

Svátek světel i odlehlé kouty v nepálském „království“

Nepál, nebo v plném znění Nepálská federativní demokratická republika, patří k ekonomicky nejméně vyspělým zemím světa. Pod hranicí chudoby zde žije čtvrtina obyvatelstva a nezaměstnanost se pohybuje na úrovni 46 procent. Na živobytí si až 76 procent pracovní síly vydělává v zemědělství, pouhých šest procent pracuje v průmyslové výrobě, zbytek (18 %) se angažuje ve službách. Podle odhadů představuje hrubý domácí produkt na hlavu 1215 dolarů a Nepál se tak řadí na 159. místo v příslušném řebříčku MMF. Pro představu, ČR dosahuje v tomto ukazateli téměř dvacetinásobně vyšší hodnoty (24 271 dolarů). Navzdory neblahým životním podmínkám se ovšem v Nepálu potkáte s úsměvem na tvářích místních častěji než ve vyspělé Evropě.

01. 11. 2010 09:00 - Jana Troupová
nahled

Lima – město králů, slumů, lásky, zlodějů i naděje

Lima je hlavním a zároveň nejlidnatějším městem Peru. Rozprostírá se téměř na pobřeží Tichého oceánu v náplavové rovině ústí řek Chillón, Rímac a Lurín. V roce 1535 ji založil španělský conquistador Francisco Pizarro jako La Ciudad de los Reyes (Město králů). Město se později stalo hlavním sídlem španělské inkvizice. Důležitost Limy tím výrazně stoupla, toto slavné období však skončilo v roce 1746, kdy Město králů zasáhlo obrovské zemětřesení a jeho převážná část byla zničena. Po válce o nezávislost, konkrétně hned v roce 1821, se Lima stala hlavním městem Peru.

01. 10. 2010 09:00 - Jana Troupová
nahled

Cesta do Peru a po Peru

Pokud si myslíte, že v Peru stojí za návštěvu jen Machu Picchu, planina Nazca a jezero Titicaca, mýlíte se. Byť může být zhlédnutí těchto míst životním zážitkem, přece jen je Peru jako celek neméně zajímavé. Peruánci, potomci Inků, však mají k bohatství dávné říše daleko. Nepříliš prosperující ekonomika země ležící na západním pobřeží Jižní Ameriky má své kouzlo, které můžete plnými doušky okusit, pokud mluvíte alespoň trochu španělsky. Právě španělština je jednou z památek na evropské dobyvatele. Peru však „dobyl“ i nejslavnější záhadolog Erich von Däniken. Právě ten celému světu namluvil, že planina Nazca je přistávací drahou pro mimozemšťany. Věříte tomu?

01. 06. 2010 09:00 - Iveta Pěknicová
nahled

Cestování na VŠE jinak aneb Nahlédnutí pod pokličku

Klub cestovatelů založila na VŠE pětice lidí, téměř dobrodruhů, kteří cítili, že právě něco takového na VŠE schází. Tuto mezeru se jim podařilo vyplnit. Možná, že jste si již všimli jejich plakátů, které bez dovolení zaplavují mnoho jiných nástěnek (jeden se objevil i na nástěnce Economixu ve 2. patře SB), ale z nějakého plakátu navíc se nestřílí. O těch podstatných věcech nám osobně pověděl jeden ze zakladatelů Klubu cestovatelů, Pavel Baranyk.

01. 04. 2010 09:00 - Andrea Chovanová
nahled

Na horských kolech v ekvádorských Andách

Ekvádor, země na západním pobřeží Jižní Ameriky, kterou prochází rovník. Země nesmírných kontrastů, země s horami běžně přes pět tisíc metrů nad mořem (nejvyšší má dokonce 6310 m n. m.) i Amazonským pralesem. Země, které patří i světoznámé souostroví Galapágy. Země, v níž se dá i za víkend zažít mnoho. Co takhle v pátek v místní salsotéce v Quitu, hlavním městě Ekvádoru, protancovat noc v rytmu latino, v sobotu si sjet Cotopaxi a v neděli pak jezdit kolem nádherné šestitisícovky Chimboraza? La vida es apasionante. A já měla to štěstí takový víkend zažít.

01. 04. 2010 09:00 - Jana Troupová
nahled

Barma – země tisíců mnichů, úsměvů a kastrůlků

Dostali jsme víza! To není možné! Psal se říjen 2007 a v Barmě, jednom z nejchudších států jihovýchodní Asie, právě skončila takzvaná šafránová revoluce. Bohužel neúspěšně. Protesty v Barmě na konci září roku 2007 byly vyvolány především extrémním zdražením pohonných hmot, k němuž tamní vojenská vláda přistoupila v polovině srpna.

09. 03. 2010 09:00 - Jana Troupová
nahled

Alone in Sydney? No worries, mate.

Austrálie je v poslední době stále častěji navštěvovaná, i když se nachází na opačné straně zeměkoule. Je to tím, že jde o západní civilizaci, která v dané oblasti nemá obdoby. Najdete zde vše, na co jste zvyklí ve vyspělém světě, ale je to navíc okořeněno exotikou. A jaké to tedy v Austrálii je? Naši cestu začneme v největším a nejvýznamnějším (i když ne hlavním) městě Austrálie – v Sydney.

01. 11. 2009 09:00 - Dana Odvodyová
nahled

Paříž

Francie... Které město si s ní spojíte jako první? Může to být Marseille, Lyon nebo Calais. Jsem si ale jistá, že nejznámější je Paříž. Přilétáte a již z nebes je vidět Eiffelovka. Ubytujete se a ihned vás táhne rušný bulvár ven. Procházíte se kolem Seiny, vánek nad řekou příjemně chladí, harmonikář hraje a v dáli slyšíte z gramofonu zpívající Edith Piaf: „Allez venez! Milord/Vous asseoir à ma table/Il fait si froid dehors/Ici, c’est confortable…!“

01. 04. 2009 10:08 - Pavlína Máčalová
nahled

Turecko: Pohled do kultury

V létě se mi naskytla výborná příležitost zajet si na pět týdnů do Turecka. Nešlo by o nic tak výjimečného, pokud bych jela jen na dovolenou slunit se na pláže a užívat si prvotřídních diskoték. Můj výlet začal na severozápadě Turecka, kde jsem mohla bydlet v turecké rodině. Považuji to za nejlepší recept, jak poznat tamní způsob života, zvyky a kulturu.

01. 03. 2009 09:00 - Pavlína Máčalová