Dnes je úterý 12. prosince 2017
nahled
Téma: Slabosti demokracie - menšiny a vlivové skupiny
Datum konání: 05. 12. 2007
Čas konání: 19:30
Místo konání: Nová aula VŠE v Praze na Žižkově

Studentské sdružení EKONOM pořádá ve středu 5. prosince 2007 v 19:30 hodin v Nové aule VŠE přednášku předsedy KDU-ČSL a senátora za Vsetínsko a Valašskomeziříčsko Jiřího Čunka na téma Slabosti demokracie - menšiny a vlivové skupiny.

Jiří Čunek se v letech 1974-1977 vyučil na středním odborném učilišti v Napajedlech. Při zaměstnání jako automechanik ve zlínských (tehdy gottwaldovských) Pozemních stavbách roku 1982 odmaturoval na SPŠ strojní v Gottwaldově. Nato nastoupil do Zbrojovky Vsetín, nejprve jako bezpečnostní technik, od roku 1993 vedoucí bezpečnosti práce. Do KDU-ČSL vstoupil roku 1990, na podzim 1994 byl zvolen do vsetínského zastupitelstva a tři měsíce působil jako místostarosta, poté byl členem bytové komise a předsedou okresní organizace KDU-ČSL. Po volbách na podzim 1998 se stal starostou Vsetína; od roku 2000 také zastupitelem Zlínského kraje. Na podzim roku 2006 se Jiří Čunek po výrazném volebním vítězství stal senátorem za Vsetínsko. V prosinci 2006 nahradil odstupivšího Miroslava Kalouska na postu předsedy strany. V té době se Jiří Čunek pohyboval na vrcholu žebříčku nejpopulárnějších politiků v zemi.

Po sestavení druhé Topolánkovy vlády byl Čunek 9. ledna 2007 jmenován ministrem pro místní rozvoj a prvním místopředsedou vlády.

Jiří Čunek se záhy po svém vstupu do politiky radikálně vymezil proti korupci, zneužívání sociálních dávek nebo positivní diskriminaci Romů. Svým přístupem si vysloužil mnoho stoupenců, ale také kritiků. V průběhu roku 2007 se okolo něj objevila řada kauz a skandálů, nic mu však nebylo prokázáno. Ačkoli byl v průběhu těchto kauz vyzýván ze všech stran k odstoupení z vládních funkcí, Čunek všechny své problémy ustál. Vaz mu ale zlomilo zjištění, že v devadesátých letech pobíral sociální dávky (přídavky na své čtyři děti jako každý jiný v této zemi a 50,- Kč měsíčně jako příspěvek na bydlení), ačkoli disponoval prostředky ve výši 3,5 miliónu korun. Jiří Čunek se nakonec pod nátlakem rozhodl 7. 11. 2007 odstoupit z funkce prvního místopředsedy vlády a ministra pro místní rozvoj. Nadále však zůstává předsedou KDU-ČSL. Nyní, poté co bylo jeho vyšetřování již podruhé státním zastupitelstvím zastaveno, se velmi živě spekuluje o jeho návratu do vlády.

Informace o Jiřím Čunkovi najdete na www.cunek.info.