Dnes je čtvrtek 14. prosince 2017

Známe vítěze letošního ročníku soutěže mladých českých podnikatelů Vodafone Nápad roku 2012

Náhled
11. 06. 2012 10:46 - Lea Záhradníková

Minulý týden, dne 6. června 2012, proběhlo v nově založeném podnikatelském inkubátoru Node5 vyhlášení výsledků soutěže Vodafone Nápad roku 2012, v rámci které se letos již popáté vybíraly nejlepší podnikatelské záměry v České republice. O průběhu akce jsme Vás aktuálně informovali formou online reportingu přes facebookovou stránku Economixu.

Celkově se do soutěže přihlásilo 156 projektů, což je oproti loňskému ročníku nárůst o 60 procent. Tyto projekty musely projít přísným předvýběrem, a do rukou poroty se pak dostalo jen 30 z nich. Zakladatel soutěže Nápad roku Martin Kešner komentoval tento proces následovně: „Letošní rozhodování nebylo kvůli velkému nárůstu přihlášených projektů vůbec jednoduché. Porotci museli prostudovat více než tři tisíce stránek textu, aby mohli určit finalisty pro osobní prezentace. Stejně tak kvalita přihlášených projektů a tím i konkurence mezi nápady letos byla velmi vysoká.“

Desetičlenná porota složená převážně z podnikatelů, manažerů a investorů pečlivě vybrala 14 projektů, které prošly až do finále. Oceněno ale bylo jenom 10 nejlepších a jejich tvůrci si odnesli ceny v celkové hodnotě 760 tisíc korun. A teď již k výsledkům soutěže. Na třetím místě se umístil projekt Videoflot, který reaguje na rostoucí význam videa a poptávku po něm a klade si za cíl sblížit nezávislé video tvůrce se zákazníky i herci. Na druhém místě letos skončil systém Leady.cz, který identifikuje firemní návštěvníky webu a monitoruje kampaně či jiné online aktivity.

Za celkově nejlepší podnikatelský záměr Vodafone Nápad roku 2012 porota označila online aplikaci pro výuku rychlého čtení Rozečti.se, která umožňuje výuku formou absolvování 20 připravených lekcí. Rychlé čtení je představeno kombinací e-booku, ilustračních videí a návodů k jednotlivým cvičením. Praktická interaktivní cvičení pak zlepšují práci očí a mozku. Podle autorů projektu může každý uživatel dosáhnout díky aplikaci zvýšení rychlosti čtení o 100 procent a více. Na otázku, jak s tímto nápadem přišel, odpověděl jeho tvůrce Michal Zwinger následovně: „Měl jsem pocit, že nestíhám číst všechno, co mě zajímá a se stejným problémem jsem se setkal i u svých známých. V mém případě nešlo ani tak o studijní skripta, jelikož jsem už dostudoval, spíš o čtení beletrie, pracovních materiálů, různorodé informace apod.“

Kromě těchto vítězů byly rovněž vyhlášeny dvě speciální kategorie – Ekonom Student podnikatel pro nejlepší studentský projekt vyhrál nápad ADsettee, gauč vyrobený z pětivlnného kartonu, který je možné složit bez lepení a opět snadno rozložit. Kategorii HTC Startup roku pro nejlepší již realizovaný studentský projekt vyhrála mobilní aplikace pro prodejce rezidenčních projektů realPad. Další projekty a jejich umístění si můžete prohlédnout na stránkách soutěže.

Od poroty nás zajímalo, jaké jsou předpoklady pro ideální projekt, ve kterém vidí potenciál do budoucna. „Za prvé, projekt by měl mít příběh, aby bylo vidět, že jste do toho vložili sami sebe. Taky je dobré, když můžete říct, že váš nápad je první na světě a když ne, tak alespoň v republice. Oceňujeme, když je nápad hmotný, uchopitelný a dá se nafotit, což platí i u vítězného projektu v kategorii Ekonom Student podnikatel,“ prozradil zástupce šéfredaktora týdeníku Ekonom a člen poroty Aleš Vojíř.

Za uplynulé 4 roky se do soutěže Vodafone Nápad roku přihlásilo celkově 487 projektů a do těch úspěšných bylo zainvestováno více jak 10 milionů korun. O tom, že vítězné projekty mají potenciál, svědčí i vítěz loňského ročníku Celebrio, operační systém pro seniory, který se dostal do top 18 celosvětového finále soutěže Microsoft Imagine Cup v New Yorku.

Diskuse k článku

Pro přístup do diskuze se přihlašte, a pokud ještě nemáte svůj účet, zaregistrujte se.