Dnes je čtvrtek 14. prosince 2017

Události ze světa investic den po dni 16. 3. – 20.3.

Náhled
22. 03. 2015 15:40 - Pavel Smolík

Kdy nakonec FED rozhodne o zvyšování úrokových sazeb? V jakém stylu pokračovala slovní přestřelka mezi hradem a ČNB a které akcie na pražské burze zaznamenaly nejvýraznější propad?

Pondělí

USA: V pondělí vládla na amerických trzích býčí nálada. Všechny tři indexy posílily: Dow Jones +1,28 %, S&P +1,35 % a technologický Nasdaq +1,19 %. Posílily akcie ve všech deseti hlavních sektorech.

Průmyslová výroba rostla v únoru méně, než se očekávalo. Očekávaný růst byl 0,2 %, skutečný o jednu desetinu zaostal.

Podle šéfky MMF Christiny Lagardeové  zůstává globální oživení ekonomiky pomalé, křehké a nevyrovnané. Poukázala především na rizika nestability finančních trhů vyplývající z odlišné měnové politiky předních centrálních bank.

Evropa: Rostly i evropské trhy. Došlo dokonce k prolomení sedmiletých historických maxim. Německý DAX vůbec poprvé překonal hranici 12 tisíc bodů, když na úvod týdne vzrostl o 2,24 %. Britský FTSE posílil o 0,94 % a francouzský CAC o 1,01 %.

Řecký premiér Alexis Tsipras se vyjádřil, že za žádných okolností se Řekové nevrátí k drastické úsporné politice. Věří však, že se podaří uzavřít uspokojivou dohodu s mezinárodními věřiteli.

Rusko se nehodlá připojit k restrukturalizaci ukrajinského dluhu a očekává, že Kyjev splatí své závazky v částce tří miliard dolarů v prosincovém termínu.

ČR: Pražská burza rostla velmi nevýrazně. Skončila na tzv. zelené nule (+0,01 %). Výraznější růst zaznamenaly pouze akcie Erste Group Bank (+1,44 %). Naopak se nedařilo zejména akciím O2 C. R., které odepsaly přes dvě procenta.

Pokračovala přestřelka mezi ČNB a Pražským hradem. Viceguvernér ČNB Mojmír Hampl se vyjádřil, že argumentace prezidenta Zemana je nelogická a komicky chybná. Dle Hampla jsou Zemanovy komentáře měnovým populismem a v otázkách měnové politiky by si od něj radit nenechal.

Úterý

USA: Úterý se neslo ve znamení poklesů. Pouze Nasdaq skončil nad nulou (+0,16 %). Index Dow Jones oslabil o 0,71 % a S&P o 0,33 %. Z pohledu sektorů skončily pouze tři z deseti v zelených číslech: síťové služby, technologický sektor a energetika.

Analytici Golden Sachs upozornili, že mezi vývojem akcií a dolaru není historicky žádná závislost.  Dle jejich názoru by tedy silný dolar neměl mít vliv na výkonnost amerických akcií.

Evropa: Německé akcie zaznamenaly po výrazném pondělním růstu výrazný pád. Index DAX odepsal 1,54 %. O něco lépe dopadla francouzský CAC (-0, 64 %). V plusu byl pouze britský FTSE, který posílil o necelé půl procento

Eurostat zveřejnil data o meziroční inflaci v eurozóně. Tempo poklesu se oproti lednu zpomalilo z 0,6 % na 0,3 %. V celém společenství spotřebitelské ceny v únoru klesly o 0,2 %.

ČR: Ani pražská burza se nevyhla propadu. Ve srovnání s evropskými trhy však dopadla o něco lépe. Nejvýraznější pokles zaznamenaly akcie Erste Group Bank, jejichž ztráta se přiblížila třem procentům. Dařilo se ovšem akciím skupiny ČEZ a Komerční banky, které posílily o dvě procenta. Celkově se pražský index PX propadl o 0,37 %. Zajímavou zprávu přinesly události na trhu mobilních sítí. Společnost Vodafone se rozhodla zažalovat O2 C. R. o 385 milionů Kč. Důvodem je údajné zneužití dominantního postavení na českém trhu pevného vysokorychlostního internetu. Společnost O2 C. R. se vyjádřila, že kauzu považuje za vykonstruovanou.

Středa

USA: Wall street byl ve středu nejvíce ovlivněn vystoupením šéfky Fedu Janet Yellenové. Ta výrazně snížila obavy investorů ze zvyšování úrokových sazeb. Dle vyjádření Yellenové bude Fed trpělivý při rozhodování o zvyšování úrokové míry. Fed se obává především vlivu silného dolaru na americkou ekonomiku. Podle vyjádření je však důležité si uvědomit, že Fed se ještě nerozhodl o načasování budoucího zvyšování úroků. Na tyto zprávy zareagovaly trhy pozitivně. Index Dow Jones posílil o 1,27 %, S&P o 1,21 a Nasdaq zůstal těsně pod jedním procentem (+0,92 %).

Evropa: V Evropě se dařilo především londýnské burze. Ta pozitivně reagovala na vystoupení ministra financí George Osbornea, který v parlamentu představil nový návrh státního rozpočtu. Deficit rozpočtu podle něj dosáhne 5 % HDP.  Především však uvedl, že vývoj nezaměstnanosti a růstu HDP bude lepší, než se čekalo. Index FTSE zareagoval nárůstem o 1,57 %. Jiné trhy si už tak dobře nevedly: CAC zakončil den mírně nad nulou a německý DAX dokonce klesl o necelé půl procento.

Do událostí se nezvykle promítla i švédská burza. Ta vzrostla o 1,7 % poté, co švédská centrální banka rozšířila program kvantitativního uvolňování a stáhla úrokovou sazbu hlouběji do mínusu.

OECD zlepšila odhad růstu ekonomiky eurozóny na 1,4 % z původních 1,1 %.

ČR: Pražská burza zůstala víceméně na svém. Ke konci dne odepsala 0,15 %, když ji táhly dolů především akcie Erste Group Bank.

Čtvrtek

USA: Ve čtvrtek došlo ke korekci středečního růstu. Nejednalo se však o žádné velké zlevnění: Dow Jones oslabil o 0,65 %, S&P o 0,49 a Nasdaq o pouhých 0,19 %.

Evropa: Evropě se dařilo lépe, ale ani zde nebyly pohyby cen nijak výrazné. Nejvíce se dařilo britskému FTSE (+0,25 %), DAX klesl o pětinu procenta a CAC zakončil den na zelené nule.

Evropská centrální banka poskytla komerčním bankám další peníze v rámci třetího kola cíleného dodání likvidity (TLTRO). Celkově byly poskytnuty levné půjčky ve výši 97,8 miliard eur, což výrazně překonalo očekávání analytiků. Zájem o tyto peníze je ukazatelem důvěry komerčních bank v dlužníky a zároveň dokazují zvýšený zájem o půjčky při rodícím se hospodářském oživění eurozóny.

Podle ruského ministra financí Antona Siluanova má ruská ekonomika to nejhorší již za sebou. Podle něj se objevily známky hospodářské stabilizace. V lednu však HDP v meziročním srovnání poklesl o 1,5 %.

ČR: Ze sledovaných burz se nejvíce dařilo Praze. Její index rostl ve čtvrtek o 1,13 %. Dařilo se zejména akciím výrobce textilií Pegas Nonwovens (+2,4 %), který zveřejnil dobré hospodářské výsledky. Posilovaly ale i společnosti Erste Group Bank (2,18 %), O2 C. R. (2,04 %) nebo Stock Spirits (1,96 %).

Pátek

USA: Závěr třetího březnového týdne přinesl přiblížení k historickým maximům. Všechny tři indexy zaznamenaly téměř procentní růst. Nasdaq zůstal jen 22 bodů pod maximem z března roku 2000. Z podnikových akcií rostly nejvýrazněji akcie společnosti Nike, která zveřejnila ve čtvrtek večer příznivé kvartální výsledky. Výsledky se promítly do růstu akcií společnosti o 3,72 %.

Internetovému obchodu Amazonu se podařilo získat od Federálního úřadu pro letectví (FAA) povolení k testování bezpilotních letounů. Ty by ráda společnost využila pro dodávky zboží zákazníkům.

Do médií se dostala zpráva, že společnost Google manipulovala výsledky vyhledávání, aby získala konkurenční výhodu před konkurencí.

V týdenním shrnutí všechny tři indexy vzrostly. Navzdory volatilitě trhu si Dow Jones polepšil o 2,14 %, S&P 500 o 2,68 % a Nasdaq dokonce o 3,16 %.

Evropa: I evropské trhy zakončily týden na optimistické vlně. Všechny tři indexy zaznamenaly růst kolem jednoho procenta. Významnou událostí bylo přistoupení britské banky TSB na návrh převzetí ze strany španělského finančního ústavu Banco Sabadell, který nabídl 1,7 miliardy liber. Jedná se o jednu z největších bankovních fúzí od finanční krize.

Vladimir Putin vyzval ruské podnikatele, aby převedli zpět do Ruska peníze, které mají uloženy na zahraničních účtech. Podle ruského prezidenta, by jejich finance tak byly v bezpečí před dalšími sankcemi.

Tento týden nejvíce rostla britská burza. FTSE 100 si polepšil o více než čtyři procenta. Německý DAX vzrostl o 1,16 % a francouzský CAC 40 o 1,74 %.

ČR: Pátek byl spíše klidným dnem a ve výsledku pražská burza rostla jen o 0,23 %. V průběhu dne však překonala dvouleté maximum z ledna 2013.

Za uplynulý týden index PX zpevnil o necelé procento. Nejvíc zdražily akcie skupiny ČEZ (+ 3,7 %). Naopak tento týden byl černým pro těžební společnost NWR. Ta posouvá neustále svá historická minima. Ve výsledku se za pět dní akcie NWR propadly o 13,2 %. Nedařilo se ani akciím Unipetrolu (- 7,5 %). 

Diskuse k článku

Pro přístup do diskuze se přihlašte, a pokud ještě nemáte svůj účet, zaregistrujte se.