Dnes je čtvrtek 14. prosince 2017

Události ze světa investic 7. 4. – 10. 4.

Náhled
13. 04. 2015 09:00 - Pavel Smolík

Máme za sebou další zkrácený týden, který se nesl především ve znamení pokračující rétoriky ohledně úrokových sazeb Fedu a objevení obrovského naleziště ropy ve Velké Británii.

Úterý

USA: Wall Street na úvod týdně mírně klesal. Akcie zahájily den růstem, ale neudržely tempo v závěru dne a propadly se pod nulu. Index Dow Jones oslabil o nepatrných 0,03 %, S&P o 0,21 % a Nasdaq o 0,14 %.

Šéf pobočky Fedu v Minneapolis uvedl, že by centrální banka měla být zdrženlivá při zvyšování úrokových sazeb a vyčkat do druhé poloviny roku 2016.

FedEx plánuje expanzi do Evropy a za tím účelem se rozhodl ke koupi nizozemské logistické společnosti TNT Express za 4,4 mld. dolarů.

Evropa: Na evropských burzách se dařilo. Nadále pokračuje optimismus z politiky ECB. Ve výsledku všechny tři sledované evropské trhy překonaly jednoprocentní růst: britský FTSE +1,88 %, francouzský CAC +1,52 a německý DAX 1,30 %.

Z eurozóny přišla zpráva, že růst aktivity sektoru služeb v březnu opět zrychlil.

ČR: Praha za Evropou zaostávala, když posílila pouze o 0,22 %. Nejvíce se tradičně obchodovaly akcie skupiny ČEZ, které rostly o 1,2 %

Středa

USA: Americké akcie pokračovali ve středu v růstu. Čekalo se především na zprávu ze zasedání měnového výboru americké centrální banky. Z té vyplynulo, že část představitelů Fedu se přiklání ke zvyšování sazeb již na červnovém zasedání. V závěru dne posílil index Dow Jones o 0,15 %, S&P o 0,27 % a Nasdaq o 0,83 %.

Investiční banka Goldman Sachs se vyjádřila, že pokles zásob ropy ve Spojených státech nebude zásadním impulzem pro růst cen této komodity.

Objevily se spekulace, že se o Twitter zajímá společnost Google.

Evropa: V Evropě se také pokračovalo v úterním růstu, ale již o něco pomaleji. Velmi dobře si vedl ropný sektor a zejména akcie společnosti BG, které vystřelily akcie o 40 % v důsledku zveřejnění informace o akvizici společností Shell. Celková cena převzetí by měla být 47 miliard liber. Ke konci dne si index FTSE připsal 0,35 %, CAC 0,28 % a DAX 0,72 %.

ČR: Index PX jako jediný ze sledovaných trhů pokles, konkrétně o 0,32 %. Tradičně nejobchodovanější akcie skupiny ČEZ zakončily s mírnou ztrátou 0,02 %. Největší propad zaznamenaly akcie Fortuny po rozhodnutí společnosti nevyplatit v roce 2015 dividendu. Analytici Komerční banky v reakci na tuto zprávu změnili investiční doporučení z „držet“ na „prodat“. Celkový středeční propad Fortuny v úterý byl 8 %.

Čtvrtek

USA: Americké akcie reagoval pozitivně na růst cen ropy a celkově si polepšily, i když nikterak zásadně. Index Dow Jones ke konci dne narostl o 0,35 %, S&P o 0,45 % a Nasdaq o 0,48 %.

Evropa: V Evropě se dařilo více či méně všem sektorům, což se promítlo do růstu všech tří sledovaných indexů. Britský FTSE posílil o 1,12 %, francouzský CAC o 1,40 % a německý DAX o 1,08 %.

Poblíž britského letiště Gatwick bylo nalezeno společností UK Oil & Gas Investments obrovské naleziště ropy. Dle odhadů by se mělo v oblasti nacházet až 100 miliard barelů ropy, z toho se odhaduje, že vytěžitelných je něco mezi 5 a 15 %. Akcie společnost během chvíle podražily o více než 300 %.

ČR: Ve čtvrtek se především akciím skupiny ČEZ, které posílily o 1,57 % po zamítnutí požadavků rumunských společností Electrica a Energia arbitrážním soudem v Paříži, které by pro ČEZ znamenaly povinnost zaplatit 81 milionů eur. Celkově i index PX rostl (+0,55 %).

Viceguvernér ČNB Mojmír Hampl, který byl před několika měsíci hostem Economixu na VŠE, uvedl v rozhovoru pro Roklen24.cz, že zavedení eura v ČR není tématem dne.

Pátek

USA: Americké akcie posilovaly i v závěru týdne. Největší americký konglomerát General Electric se rozhodl zbavit velké části aktivit v divizi finančních služeb a vrátit desítky miliard dolarů akcionářům, což optimismu na trhu jen napomohlo. Dow Jones si připsal 0,55 %, S&P 0,52 % a Nasdaq 0,43 %. Tak bylo ponořeno několik psychologických milníků, když Dow Jones překonal hranici 18 tisíc bodů a S&P 2 100 bodů.

Za celý týden posílily indexy následovně: Dow Jones +1,65 %, S&P +1,70 %, a Nasdaq +2,23 %.

Evropa: V pátek se v Evropě dařilo především odvětví technologií. Sektoru obecně pomáhají očekávání spojená s novými produkty Applu a Samsungu, do toho se v pátek objevila spekulace o možném prodeji aktivit Nokie v oblasti map. FTSE za den posílil o 1,06 %, CAC o 0,60 % a DAX o 1,71 %.

ČR: Pražská burza zakončila týden poklesem o 0,09 %, ale v týdenním shrnutí si index PX mírně polepšil o 0,3 %.

Diskuse k článku

Pro přístup do diskuze se přihlašte, a pokud ještě nemáte svůj účet, zaregistrujte se.