Dnes je čtvrtek 14. prosince 2017

Události ze světa investic 30. 3. – 2. 4.

Náhled
04. 04. 2015 20:00 - Pavel Smolík

Z důvodu velikonočních svátků se obchodovalo pouze do čtvrtka. Co se během čtyř dnů událo? Zjistíte, kolik pracovních míst bylo zrušeno předními bankami za poslední dva roky, jaké výsledky zveřejní ke konci dubna společnost Apple podle finančníku ze Citigroup nebo jaké akcie radí Česká spořitelna redukovat. Především se však dozvíte měsíční a kvartální srovnání všech trhů.

Pondělí

USA: Americké akcie v pondělí částečně napravily nepříznivé výsledky z minulého týdne a rostly nejvíce za poslední dobu.  Index Dow Jones posílil o 1,49 %, S&P o 1,22 % a Nasdaq o 1,15 %. Dařilo se zejména akciím společnosti Boeing a JP Morgan. Naopak ztrátu zaznamenala společnost Intel (-1,5 %).

Podle zjištění agentury Reuters v uplynulých dvou letech zrušily přední americké a evropské banky přes 160 tisíc pracovních míst v rámci restrukturalizace a snižování nákladů.

Evropa: V Evropě se také posilovalo. Nadále přetrvával optimismus z uvolněné měnové politiky centrálních bank. Britský FTSE posílil o 0,53 %, francouzský CAC o 0,98 % a německý DAX dokonce o 1,83 %.

Důvěra spotřebitelů v ekonomiku eurozóny se dle očekávání opět zvýšila. Vyplývá to z indexu spotřebitelské důvěry, který vzrostl na hodnotu -3,7 z únorové hodnoty -6,7.

ČR:  Pražský index PX si také polepšil. Nahoru jej táhly především bankovní tituly: Komerční banka posílila o 2,37 % a Erste Group Bank o 1,38 %. Akcie Philip Morris ČR zakončily na záporné nule po oznámení zvýšení loňských tržeb o 10 %, ale zároveň došlo k dalšímu poklesu podílu společnosti na trhu.

Úterý – měsíční a kvartální výsledky

USA: Po výrazném pondělním posílení došlo opět k poklesu přibližně o jedno procento.

Úterým začalo nové čtvrtletí, tak by bylo vhodné si březen i první kvartál 2015 číselně vyhodnotit: za měsíc březen index Dow Jones poklesl o 1,94 %, S&P o 1,74 % a Nasdaq o 1,26 %.

Čtvrtletní výsledky již nebyly tak jednoznačné: Dow Jones zaznamenal propad o 0,24 %, S&P o 0,44 % ale technologický Nasdaq rostl o slušných 3,48 %.

Evropa: Při úterním obchodováním se nedařilo především automobilkám. Na konci dne britský FTSE odepsal více než 1,7 % a francouzský CAC i německý DAX kolem jednoho procenta.

Za měsíc březen se FTSE se propadl o 0,75 %, CAC o 3,4 % a DAX narostl o téměř 6 %.

Kvartální výsledky byly velmi silné: FTSE +3,86 %, CAC +18,67 % a německý DAX dokonce +22,54 %.

ČR: Pražský index PX si v úterý nepatrně polepšil, když si připsal 0,23 %. Za celý březen zpevnil index o procento a za kvartál o 9 %.

Středa

USA: Středeční obchodování na Wall Streetu ovlivnily nepříznivé zprávy o americkém trhu práce a prodeje automobilů. Všechny tři indexy odepsaly přibližně čtyři desetiny procenta.

Podle agentury ADP vytvořil soukromý sektor v březnu 189 tisíc pracovních míst.

Evropa: Ceny evropských akcií táhly na horu především pozitivní zprávy ze zpracovatelského průmyslu. FTSE společně s DAX posílily o více než půl procenta a CAC o 0,29 %.

Řecký ministr hospodářství se nechal slyšet, že k dohodě s věřiteli dojde příští týden.

ČR: Pražská burza pokračovala ve svém růstu. Nejvíce opět rostla Erste Group Bank, téměř o dvě procenta.

Nedařilo se akciím Fortuny poté, co Česká spořitelna investiční doporučení na „redukovat“.

Čtvrtek

USA: Poslední den obchodování tohoto týdne se nesl ve znamení mírného růstu cen akcií na Wall Street. Investoři pozitivně reagovali na dílčí informace o trhu práce za uplynulý měsíc. Vliv mělo také nadějně se vyvíjející jednání s Iránem o jaderném programu. Dow Jones posílil o 0,37 %, S&P o 0,35 % a Nasdaq 0,14 %.

Společnost Goldman Sachs se vyjádřila, že pro podporu růstu cen ropy by měly těžbu omezit Spojené státy americké a ne OPEC. Zdůvodněním je, že přebytek ropy nepochází primárně ze zemí OPEC.

Podle analytiků ze Citigroup zveřejní Apple společnost 27. dubna opět silná čísla, která předčí očekávání trhů.

Za zkrácený týden Dow Jones posílil o 0,3 %, S&P o 0,31 % a Nasdaq ztratil 0,09 %.

Evropa: I na evropských trzích byl čtvrtek posledním obchodovatelným dnem týdne. Britský FTSE zakončil týden posílením o 0,35 %, francouzský CAC o 0,24 % ale německý DAX ztratil 0,28 %.

Rozdílně dopadly indexy mezi sebou i týdenním porovnání: FTSE odepsal 0,52 %, ale CAC si připsal 0,62 % a DAX dokonce o dvě desetiny více.

ČR: Praha nadále posilovala, tentokrát o 0,52 %. Nadále výrazně obchodovaly cenné papíry Erste Group Bank (+1,22 %). Nejvýznamnější nárůst zaznamenaly ale akcie těžařské společnosti NWR (+6,25 %), která v uplynulých týdnech prodělala drtivý propad.

Za celý týden posílil index PX o 2,5 %.

 

 

Diskuse k článku

Pro přístup do diskuze se přihlašte, a pokud ještě nemáte svůj účet, zaregistrujte se.