Dnes je čtvrtek 14. prosince 2017

Události ze světa investic 23. 3. – 27. 3.

29. 03. 2015 16:37 - Pavel Smolík

Závěr měsíce března se nesl ve znamení propadu cen akcií. Co za tím stálo? Jsou na akciových trzích bubliny? S kým se spojí společnost Heinz a jaká je prognóza vývoje cen akcií skupiny ČEZ?

Pondělí

USA: Investoři nadále sledovali vyjádření členů Fedu. V pondělí se nechal Viceprezident Fedu slyšet, že ke zvyšování úrokových sazeb dojde nejspíš ještě letos, a přestože bude docházet k postupnému zvyšování, nebude se jednat o uniformní a předvídatelné kroky. Ekonomické subjekty by se dle něj neměly tolik soustředit na okamžik zvýšení úrokových sazeb, ale na události, které budou následovat poté.

Americké akcie si do úvodu týdne nepřenesly dobré páteční výsledky. Index Dow skončil na záporné nule, o něco hůře dopadl S&P (-0,17 %) a Nasdaq (-0,31 %).

Peter Oppenheimer, hlavní akciový stratég Goldman Sachs, se vyjádřil, že na akciových trzích zatím žádné bubliny nejsou.

Evropa: Ani evropské akcie nenavázaly na dobré výsledky z minulého týdne. Britský FTSE poklesl o 0,22 %, francouzský CAC o 0,65 % a německý DAX oslabil dokonce o 1,19 %.

Ukrajina přestane od 1. dubna odebírat ruský plyn. Prohlásil to ukrajinský ministr energetiky Volodymyr Demčyšyn s odůvodněním, že Ukrajina se bez ruského plynu mimo zimní období obejde. Již dříve se ministr vyjádřil, že Rusko bude muset snížit ceny svého plynu, aby mohlo konkurovat zvýšeným dodávkám z EU.

Benoît Cœuré, guvernér ECB, prohlásil, že podmínky záchranného fondu se nejspíš budou muset pro Řecko změnit tak, aby vyhovovaly nové vládě. ECB nadále hodlá Řecko nadále podporovat.

ČR: I pražský index PX zahájil týden na nule. V případě pražské burzy se však jednalo o kladnou nulu (+0,03 %). Celkově bylo obchodování poměrně utlumené a žádná ze společností nezaznamenala výrazný nárůst nebo propad.

Úterý

USA: Úterní obchodování bylo ovlivněno pozitivními makroekonomickými daty. To však vedlo trochu překvapivě nakonec k poklesu ceny indexů. Příčinou je obava, že příznivá ekonomická data přinesou dřívější zvýšení sazeb. Index Dow Jones se propadl o 0,58 %, S&P o 0,61 % a technologický Nasdaq o 0,32 %.

Evropa: V Evropě se dařilo s výjimkou britské burzy. Ceny indexů táhly nahoru především bankovní tituly. Negativně se projevil pád Airbusu v jižní Francii na akcie leteckých dopravců. FTSE 100 klesl o 0, 26 %, francouzský CAC již však rostl (+67 %) stejně jako německý DAX (+0,92 %)

Podle předběžných výsledků zrychlil v březnu růst aktivity zpracovatelského sektoru v eurozóně.

Maďarsko se rozhodlo snížit úrokové sazby o 0,15 p.b. na nové minimum 1,95 %. Důvodem je boj proti deflaci.

Španělská společnost Telefónica rozhodla o prodeji britské divize O2 hongkongskému konglomerátu Hutchison Whampoa za cenu 10,25 miliard liber.

ČR: Pražský index PX posílil o 0,34 %. Nejzajímavější zprávou dne bylo vyjádření finančního ředitele ČEZ, že firma poroste spíš skrze nové akvizice než vyráběním dalších kapacit.

Středa

USA: Středa znamenala propad nejen pro americké trhy. Wall Street se však propadl nejvíce. Středeční obchodování bylo charakteristické výprodejem v sektoru technologií, což logicky odnesl nejvíce Nasdaq. Ten se propadl o 2,37 %. Index Dow Jones ztratil 1,62 % a S&P 1,46 %.

Americká potravinářská skupina Kraft Foods Group se spojí se společností H. J. Heinz. Vznikne tak pátá největší potravinářská skupina na světě. Skupina by měla vystupovat pod názvem Kraft Heinz. Současná společnost H. J. Heinz bude mít ve skupině 51 % podíl.

Evropa: Evropské trhy zaznamenaly mírnější pokles. Britský FTSE odepsal o 0,41 %, francouzský CAC o 1,32 % a německý DAX o 1,17 %. Německým akciím nepomohly ani dobré zprávy plynoucí z německého indexu podnikatelského klimatu Ifo.

Evropská centrální banka rozhodla o zvýšení stropu programu nouzové likvidity pro řecké banky na 71 miliard euro.

ČR: V souladu s evropským trendem klesla i pražská burza. Index PX odepsal přes půl procenta. Nejvíce se tradičně obchodovaly akci skupiny ČEZ, které se propadly o více než jedno procento. Nepomohlo ani čerstvé doporučení analytiků Komerční banky, které změnily investiční doporučení pro akcie skupiny ČEZ z „držet“ na „koupit. Prognóza hodnoty akcií ke konci roku je 719 Kč, ve středu akcie ČEZ uzavíraly na 633 Kč.

Čtvrtek

USA: Ceny akcií lítaly ve čtvrtek nahoru a dolů. Burza začala poklesem přibližně o půl procenta, posléze však zavládl mírný optimismus a indexy se dokonce dostaly na okamžik přes nulu. Optimismus však zbrzdily především obavy ze zvýšeného napětí na Arabském poloostrově. Ve výsledku index Dow Jones oslabil o 0,23 %, S&P o 0,24 % a Nasdaq o 0,27 %.

Evropa:I v Evropě sráželo trhy napětí spojené s invazí do Jemenu. Oslabila všechny odvětví s výjimkou automobilového průmyslu. Britský FTSE odepsal 1,37 %, francouzský CAC 0,29 % a německý DAX 0,18 %.

Řecký ministr hospodářství se pro média vyjádřil, že věří, že se podaří uzavřít dohodu o ekonomických reformách na počátku příštího týdne.

ČR: Pražská burza byla v závěsu za evropskými trhy. Pokleslo celkem jedenáct ze čtrnácti obchodovaných titulů a ve výsledku index PX oslabil o 1,1 %.

Guvernér ČNB Miroslav Singer se po zasedání bankovní rady vyjádřil, že centrální banka je za určitých okolností připravena posunout závazek banky nad 27 EUR/CZK.

Pátek

USA: Po čtyřech dnech pádů cen se americké akcie zvedly. Růst však nebyl nikterak závratný: Dow Jones +0,19 %, S&P 0,24 % a Nasdaq +0,57 %.

Wall Street Journal informal o jednání firmy Intel o koupi konkurenční společnosti Altera Corporation. V návaznosti na informaci akcie Intelu vzrostly o 6,4 % a Altery o 28,4 %.

Šéfka Fedu Janet Yellenová se v San Franciscu vyjádřila, že sazby by měly vzrůst ještě letos.

Celkově byl tento týden pro americké trhy výrazně ztrátový: Dow Jones odepsal 2,31 %, S&P 2,25 % a Nasdaq 2,69 %.

Evropa: Evropské akcie se vyvíjely v závěru týdne nejednotně. Zatímco britský FTSE oslabil o téměř šest desetin procenta, německý DAX posílil o 0,21 % a francouzský CAC dokonce o 0,55 %.

V týdenním shrnutí však padaly všechny tři indexy. FTSE odepsal 2,39 %, CAC 1,02 % a DAX 1,42 %.

ČR: Pražská burza zakončila v pátek poklesem. Nedařilo se například Unipetrolu, který by mohl podle vyjádření polského majitele ukončit zpracování ropy v České republice. Index PX oslabil o 0,8 % a celkově se za týden pražská burza propadla o 2,1 %.

Diskuse k článku

Pro přístup do diskuze se přihlašte, a pokud ještě nemáte svůj účet, zaregistrujte se.