Dnes je čtvrtek 14. prosince 2017

Události ze světa investic 13.4. – 17.4.

Náhled
20. 04. 2015 22:07 - Pavel Smolík

Černý týden na burzách. Nejméně ze všech se dařilo evropským akciím. Řecku se stále nedaří vyjednat dohodu s mezinárodními věřiteli a hrozí mu bankrot a Japonsko převzalo po Číně pozici největšího amerického věřitele

Pondělí

USA: Americké akcie zahájily úvod týdne poklesem, i když v průběhu dne dosahovaly rekordů. Například Nasdaq překonal hranici 5 000 bodů, ale nakonec se propadl o 0,15 %. O něco hůře si vedl index S&P, který poklesl o 0,46 % a Dow Jones o 0,45 %. Investoři vyčkávali především na kvartální výsledky společností jako JPMorgan Chase nebo Johnson & Johnson.

Šéf pobočky Fedu v San Franciscu John Williams se vyjádřil, že situace na trhu práce se zlepšuje a tím se snižuje riziko výrazných dopadů na ekonomiku po zvýšení úrokových sazeb.

Evropa: V úvodu týdne se evropským akciím dařilo všelijak. Francouzský CAC sice posílil o 0,26 %, ale britský FTSE ztratil 0,36 % stejně jako DAX, který oslabil o 0,29 %.

Americká investiční banka Morgan Stanley předpovídá, že euro by mělo klesnout pod paritu s americkým dolarem v letošním roce.

ČR: Pražská burza posílila v pondělí nejvíc ze všech sledovaných indexů. Nejvíce byly obchodovány akcie Komerční banky, ale burzu táhly nahoru především akcie skupiny ČEZ. Celkově posílil index PX o 0,58 %.

Úterý

USA: Druhý den v týdnu byly zveřejněny již první kvartální výsledky a tak se obchodování neslo v duchu těchto informací. Úterní zveřejněné výsledky však byly nejednoznačné, což se odrazilo i v indexech. Dow Jones posílil o 0,33 %, S&P o 0,16 %, ale technologický Nasdaq se propadl o 0,22 %.

Společnost Morgan Stanley zvýšila poprvé od krize doporučení pro akcie velkých bank z „equal weight“ na „overweight“.

Mezinárodní měnový fond předpovídá, že růst světové ekonomiky letos i v příštím roce mírně zrychlí. Odhad MMF pro rok 2015 činí růst 3,5 %, pro příští rok 3,8 %.

Evropa: Trhy v západní Evropě spíše klesaly kvůli cenným papírům bank. FTSE si sice připsal 0,16 %, ale CAC se propadl o 0,69 % a DAX dokonce o 0,9 %.

Finská společnost Nokia potvrdila zájem o akvizici francouzské společnosti Alcatel-Lucent. Akcie Nokie zareagovaly propadem o tři a půl procenta, naopak francouzská společnost posílila o 16 %.

Průmyslová produkce v eurozóně vzrostla v únoru rychleji, než se čekalo.

ECB zveřejnila výsledky průzkumu mezi 142 bankovními institucemi v eurozóně. Podle nich banky očekávají zvýšený zájem o půjčky mezi firmami a zájemci o bydlení. Napomáhá tomu i politika ECB.

ČR: Pražská burza se po pondělních solidních výsledcích propadla. Burza zahájila úterý růstem, ale v průběhu dne došlo ke korekcím a nakonec se index PX propadl o 0,49 %.

Společnost NWR reportovala slabší kvartální produkci. Výsledky zveřejnila také rakouská pojišťovna Vienna Insurance Group a i její akcie zaznamenaly propad o téměř 3 %.

Středa:

USA: Hodnoty sledovaných indexů létaly ve středu nahoru a dolů. Nejdříve akcie silně zdražovaly na základě solidních výsledků společnosti Coca-Colla a Johnson & Johnson. Také tempo růstu spotřebitelských cen překonalo očekávání trhu. Následně však byla zveřejněna zpráva Fedu v New Yorku o podnikatelské náladě a trh zamířil do červených čísel. Nakonec zakončily trhy den růstem, čemuž pomohla i spekulace o dalším uvolňování měnové politiky Japonska. Index Dow Jones posílil o 0,55 %, S&P o 0,68 % a Nasdaq o 0,29 %.

Šéfka Fedu Janet Yellenová se vyjádřila, že by centrální banka mohla požadovat od velkých bank větší kapitálové rezervy. Opatření by se mělo týkat těch bank, u kterých hrozí v případě další finanční krize výrazné ohrožení stability.

Evropa: Akciové trhy se ve středu v Evropě pohybovaly v červených číslech. Negativně zapůsobily především informace z Číny hovořící o snižování růstu měnové zásoby tohoto ekonomického giganta. Ke konci dne FTSE odepsal 0,64 %, CAC 0,89 a DAX dokonce 1,77 %.

Na německý index DAX zapůsobil zvláště negativně dubnový index ZEW vyjadřující důvěru analytiků a investorů v německou ekonomiku. Ten poklesl z březnové hodnoty 46,6 na 43,2.

ČR: Pražský index PX mírně rostl. Pomohly mu především akcie skupiny ČEZ, které posílily o 1,40 %. O více než tři procenta podražily akcie uhelné společnosti NWR.

Společnost CME, která vlastní v České republice televizi Nova, rozhodla o navýšení základního kapitálu z 25,6 na 36,8 % milionu dolarů (nárůst o 43 %). Navýšení má proběhnout prostřednictvím emise cenných papírů.

Čtvrtek

USA: Výsledkem čtvrtečního obchodování na americké burze byla záporná nula u všech tří indexů. Zveřejněné kvartální výsledky nebyly sice nijak negativní, ale celkově nebyl růst významný na udržení indexů. Dow Jones tak odepsal 0,04 %, S&P 0,08% a Nasdaq 0,06 %.

Japonsko poprvé od finanční krize v roce 2008 sesadilo Čínu z pozice největšího zahraničního majitele amerických dluhopisů.

Evropa: Evropským akciím se dařilo ještě méně. Padaly především německé, italské a portugalské tituly, které s sebou stáhly všechny tři sledované indexy pod nulu. FTSE odepsal 0,51 %, CAC 0,57 % a DAX dokonce 1,90 %.

Podle čtvrtečního listu Financial Times řečtí představitelé neoficiálně oslovili Mezinárodní měnový fond o odklad plateb. MMF ale odklad vyloučil. Řecký ministr financí však důrazně popřel, že by Řecko o jakýkoli odklad žádalo.

ČR: V Praze se naopak dařilo. Nejvíce byly obchodovány akcie Komerční banky, které posílily o 1,39 %. Dařilo se i skupině ČEZ, pojišťovně VIG nebo telekomunikační společnosti O2 Czech Republic. Naopak v mínusu skončily akcie Erste Group Bank, likérce Stock nebo NWR. Celkově index PX posílil o 0,57 %.

Kandidát na příštího guvernéra ČNB Jiří Rusnok se v DVTV vyjádřil, že se neshodne s prezidentem Zemanem na tématu oslabení koruny. Jiří Rusnok podporuje současný režim.

Pátek

USA: V závěru týdne Wall Street ztrácel. Hlavní indexy odepsaly více jak jedno procento a v rámci indexu Dow Jones skončilo v záporných číslech dokonce všech 30 titulů. Dow Jones odepsal 1,54 %, S&P 1,13 % a Nasdaq 1,52 %.

Index čínských akcií H-Share se propadl o více než tři procenta, což se přeneslo i na ostatní trhy. Obavy budí také hrozící bankrot Řecka, které se stále nedokázalo dohodnout s mezinárodními věřiteli.

Za celý týden index Dow Jones ztratil 1,28 %, S&P 0,99 % a Nasdaq 1,28 %.

Evropa: Tituly v Evropě zakončily špatný týden mizernými pátečními výsledky. FTSE ztratil 0,93 %, CAC 1,55 % a DAX 2,58 %.

Řecká vláda musí využít posledních zbytků hotovostních rezerv k výplatě důchodů a mezd zaměstnanců za tento měsíc. Samotné vládě dojde hotovost v úterý, může si však půjčit od státních fondů a dalších organizací poslední 2 miliardy euro.

Evropa má za sebou nejhorší týden letošního roku. FTSE odepsal 1,35 %, CAC 1,85 % a DAX 5,54 %.

ČR: Ani pražská burza se nevyhnula v pátek propadu. Táhly ji dolů akcie Komerční banky, skupiny ČEZ, O2 C.R a Erste Group Bank. Ve výsledku index PX odepsal 0,76 %.

Týden zakončil index také v červených číslech, když ztratil 0,3 %.

Diskuse k článku

Pro přístup do diskuze se přihlašte, a pokud ještě nemáte svůj účet, zaregistrujte se.