Dnes je čtvrtek 14. prosince 2017

Rozhovor s vítězi soutěže Vodafone Nápad roku 2012

Náhled
19. 06. 2012 07:02 - Lea Záhradníková

Začátkem června proběhlo v nově založeném podnikatelském inkubátoru Node5 vyhlášení výsledků soutěže Vodafone Nápad roku 2012, v rámci které se letos již popáté vybíraly nejlepší podnikatelské záměry v České republice. Vítězem soutěže se stal projekt Rozečti.se. Vítězný tým se skládá z členů Adam Zlatohlávek (vývoj), Tomáš Wolf (vývoj), Veronika Pavlíková (grafika), Jana Krejčí (metodologie výuky), doc. Richard Papík (metodologie výuky), Michal Hudeček (mentor týmu) a Michal Zwinger (vedení projektu). Naše otázky pro vás zodpovídal Michal Zwinger.

Jak jste přišli na nápad vyvinout aplikaci pro rychlé čtení?

Ještě během střední školy se mi a mému kamarádovi (druhý původní spoluzakladatel, Jan Hlava, nyní už se na projektu aktivně nepodílí) dostala do ruky velice stará kniha Wolfganga Zielkeho o metodách rychlého čtení, což nám oběma přišlo zajímavé.

Po jejím přečtení mě ale nebavilo muset si podle doporučení připravovat tréninkové materiály (doporučení bylo napsat si je na psacím stroji, byla to opravdu stará kniha), a tak mě napadlo pro jedno z cvičení si vytvořit jednoduchý program, který by trénoval můj zrak pro rozšíření zrakového rozpětí. Byl to dost špatný program vytvořený v jazyce Turbo Pascal a dnes už by jej nešlo ani nikde spustit. Ale fungovalo to. Bohužel, další doporučená cvičení už nebylo tak lehké vytvořit a neměl jsem tolik chuť trénovat, takže jsem brzy všeho zanechal..

Další impuls byl cca před rokem, kdy jsme s Honzou Hlavou řešili, zda se pomocí sestavy různých výukových metod převedených do online prostředí dá sestavit celá výuka a potažmo i online kurz rychlého čtení. Přišlo nám, že ano a na podzim po mém dokončení studií jsme začali připravovat celý koncept.


Čerpali jste inspiraci z již existujících projektů?

Vůbec ne. Prostě nás to zaujalo jako téma a dovednost, kterou bychom chtěli umět. A dostupná knižní/papírová cvičení nás nebavila. Takže jsme šli cestou převedení historicky nejprověřenějších metod výuky do elektronické podoby, vymysleli jsme podobu našeho "kurzu" (i když se jedná spíše o výukové prostředí než skutečný kurz) a úplně vše jsme navrhovali sami (sami = 7 členů týmu).


Na kom jste před spuštěním aplikaci testovali? Vyhledávali jste feedback od přátel, známých či úplně cizích lidí?

Úplně na všech zmíněných skupinách :) - sami na sobě, na přátelích, na rodině, ale i na lidech, na které jsme narazili při výzkumu povědomí o rychlém čtení a kteří projevili zájem dále se o tomto něco dozvědět. Feedback vyhledáváme od všech a pořád, budeme moc rádi, když nám ho uživatelé napíšou klidně každý den.


Jak dlouhou už projekt funguje a kolik uživatelů jste za tuto dobu měli?

Veřejně teď fungujeme asi 14 dní, přičemž máme více než 400 uživatelů a z toho již i nějaké platící. Doba výuky je ale na každém uživateli zvlášť, dle jeho vlastního tempa, ze zkušenosti je ideální doba k absolvování alespoň 15 lekcí tak 20 dnů.


Na webové stránce jsou samé pozitivní reakce uživatelů aplikace. Vidíte však vy sami prostor pro zlepšení, má aplikace nějaké „mouchy“, které je potřeba ještě vychytat?

Určitě. Pracujeme každý den na spoustě úprav, většinou drobných. Musím říci, že reference od uživatelů na web si žádáme hlavně od těch, kde je vidět úspěšný výsledek, ale zatím jsme od nikoho nedostali žádnou vyloženě negativní reakci na formu naší výuky. Na léto plánujeme nová cvičení, hodně oživení a zvýšení interaktivity, tak snad se to bude líbit:) Prostor pro zlepšování asi bude pořád.


Setkali jste se i s nespokojenými zákazníky, případně s takovými, kteří chtěli vrátit peníze?

Nene, viz výše. Ono to ani není tolik o nás, ve vysvětlení Jak to funguje, stejně jako v našich podmínkách se jako první dočtete, že výuka je jen pro odhodlané uživatele - nikdo vás nemůže nutit se něco naučit, angličtinu, matiku ani rychlé čtení. O kvalitě výukového prostředí jsme ale přesvědčeni - a hlavně ho den ode dne po malých krůčcích ještě zlepšujeme.


Byla soutěž Vodafone Nápad roku 2012 první, do které jste svůj projekt přihlásili? Plánujete se zúčastnit i jiných obdobných startupových soutěží?

Ano, soutěž šla do finále teprve s naším spuštěním a je úplně první. Další soutěže určitě zkusíme, ale zrovna teď na žádné přihlášce nepracujeme, věnujeme se naplno aplikaci.


Vnímali jste konkurenci tohoto ročníku soutěže jako silnou?

Já osobně jsem konkurenci viděl jako extrémně silnou. Byly to všechno moc zajímavé projekty (navíc třeba Pikr je kamarádův projekt a i my jsme už služby Pikrů využili). Od začátku jsme sice usilovali o top10, na to jsme si věřili, ale dále pak mezi top10 už to byl opravdu těsný souboj asi..


Při vyhlašování výsledků jste říkali, že pracujete na překladu do jiných jazykových verzí. Které budou jako první a kdy můžeme čekat jejich spuštění?

Pracujeme, to je pravda, ale jejich spuštění určitě nebude dřív než na podzim. Asi nebudu zcela originální, ale prostě kvůli možnému počtu uživatelů zkusíme jako první překlad už odladěné verze aplikace angličtinu.


Děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho dalších úspěchů.

Diskuse k článku

Pro přístup do diskuze se přihlašte, a pokud ještě nemáte svůj účet, zaregistrujte se.