Dnes je úterý 12. prosince 2017

Tamara Sujú: Byla jsem obviněna z vlastizrady

Náhled
30. 10. 2012 07:00 - Vít Dostalík

Sympatická mladá žena působí dojmem starší studentky. Přesto z ní vyzařují bohaté životní zkušenosti. Obhájkyně lidských práv z Venezuely má takovou pověst, že její přítomnost na Foru 2000 opakovaně pobuřuje zastánce Chávezova režimu. Za svou advokátní praxi se setkala s nejrůznějšími případy politických vězňů a pronásledovaných, stejně jako s útoky na svou vlastní osobu. Setkání s lidmi jako Tamara přináší jiný pohled na svět a Českou republiku. Přibližuje pohled lidí vedoucích boj u nás dávno vybojovaný. Připomíná, že máme světoznámé rodáky, kteří inspirují. Po naší planetě chodí jedinci považující události v naší vlasti za pozitivní příklad a byli by šťastní za stát jaký máme.

Tamara Sujú působí jako obhájkyně lidských práv ve Venezuele. Vystudovala práva na Katolické univerzitě Andrese Bello v Caracasu. Je ředitelkou nadace Nueva Conciencia Nacional, jež šíří informace o lidských právech, hodnotách a demokratických principech a poskytuje právní podporu politickým vězňům. Založila občanské hnutí Dámy v bílém, skupinu manželek, matek a dcer venezuelských politických vězňů. Mezi její nejznámější případy patří kauza studentského vůdce Nixona Morena. Ten byl po jedné protivládní demonstraci zatčen a obviněn z toho, že nerespektuje venezuelskou ženu, nerespektuje univerzitní majestát, nerespektuje křesťany a katolíky, nerespektuje venezuelskou justici a nerespektuje venezuelský lid. Později se skrýval na vatikánské nunciatuře. Po policejním obléhání nunciatury se rozhodl utéct a mimo jiné díky české pomoci se Tamaře a jejím spolupracovníkům podařilo získat pro Nixona azyl v Peru.


Tématem letošního Fora 2000 jsou Média a Demokracie. Jsi známá jako statečná žena bojující za lidská práva a demokracii nejen ve své zemi. Média hrají velkou roli. Jak často čelíš útokům na tvou osobu ze strany médií a politiků?

Několikrát mě obvinili v parlamentu za způsobení destabilizace v mé zemi. Já však pouze vykonávám svou práci advokátky politických vězňů a pronásledovaných. Jednou jsem byla, s dalšími dvěma advokáty, obviněna při pomoci skupině studentů, kteří drželi hladovku požadujíc propuštění politických vězňů. Tato hladovka trvala čtyřicet pět dní. Podařilo se nám dosáhnout propuštění sedmi politických vězňů a když hladovka skončila, obvinili mě z vlastizrady. Některé věci v této kauze stále ještě nebyly vyšetřeny a nebylo zastaveno stíhání.  Během všech čtrnácti let Cháveze nejde pouze o útoky v televizních programech a vyjádření vlády proti ochráncům lidských práv. Každý, kdo se postaví proti Chávezovi, tedy i ochránci lidských práv, je ve Venezuele velmi napadán. Každým dnem je pro nás těžší a těžší pracovat. Aktuálně někteří ochránci jsou dokonce trestně stíháni a mnozí žijí v exilu.

Lidé jako ty zcela jistě potřebují pomoc zahraničních médií. Ale například v češtině jsem o tobě našel pouze jeden článek z roku 2010 v Haló novinách. Informují o tvé přítomnosti na Foru 2000 jako o politováníhodné a konfliktní situaci, protože venezuelský velvyslanec se vyjádřil k tvé účasti negativně. Jaká je podle tebe role zahraničních demokratických médií v otázce lidských práv? Co si myslíš o lidech v postkomunistických zemích sympatizujících s Chávezovým režimem a nevalně se vyjadřujících o tvé osobě?

Myslím, že Česká republika je demokracií dostatečně pevnou na to, aby si Forum 2000 pozvalo koho chce. Demokratická média na celém světě, stejně jako ta v České republice, která se dostala z komunismu, jsou životně důležitá pro svět a demokracii. Ve Venezuele sdělovací prostředky představují velkou oporu pro zastánce demokracie. Lze to ukázat na příběhu. Před dvěma lety byli pronásledováni dva studenti a najednou se stali nezvěstnými. Nikdo nevěděl kde jsou. Zavolala mi jedna jejich profesorka a prosila o radu, protože nevěděla co dělat. Řekla jsem jí, aby to zveřejnila přes Globovisión, což je venezuelský zpravodajský kanál vysílaný 24 hodin denně. Naživo vystoupila a zveřejnila zmizení těch chlapců. Dvě hodiny na to se objevili. Komunikační prostředky chrání pronásledované ve Venezuele. Přítomnost médií způsobuje, že vláda se vyhýbá případům jako tento. Mám za to, že celosvětově fungují sdělovací prostředky napříč všem totalitním zemím a plní svou důležitou misi. Zejména pomáhají pronásledovaným, včetně pronásledovaných novinářů. Demokratická média mají velký úkol a to aby se o této práci vědělo v zahraničí a aby tím byla ochráněna svobodná média v totalitních zemích. Komunisti nevěří ve svobodu, komunisti nevěří v demokracii, proto je pro ně nepřijatelné, když někdo mluví svobodně o tom o čem oni nechtějí. Jednoduše nechtějí, aby někdo mluvil svobodně. Stejně jako to nechce Chávez, stejně jako to nechce Fidel Castro. Stejně jako to nechce žádná země, které se nelíbí, když někdo říká pravdu a když někdo mluví o tom jak to ve skutečnosti je s lidskými právy.

Co říkáš na nebývalý úspěch komunistů v krajských volbách v České republice, v kontextu s realitou ve Venezuele?

Podle toho co jsem četla, mnozí lidé dávali protestní hlasy. Protestní hlasy proti korupci, protestní hlasy za to, aby se zlepšila jejich životní úroveň. Lidé volají, že služba lidu není služba pro sebe. Doufám, že to stejné se nemůže stát ve Venezuele, aby byl Chávez zvolen protestními hlasy. On se proměnil v monstrum v průběhu posledních čtrnácti let. Bylo by chybou zemí jako Česká republika ustoupit zpět. Vrátit se někam, kam nikdo nechce, nikdo by to nechtěl vidět. Na druhé straně existují země, kde by lidé byli šťastní za to, co vy máte, země ve kterých občané musí bojovat za právní stát. Vyzvěte politiky, vyzvěte veřejné činitele, aby se podívali na výsledky těchto voleb v České republice a zeptali se proč jsou lidé nespokojení. Jsou lidé, kteří jsou komunisty a pouze následují svou ideologii. Ale jsou lidé, kteří nejsou komunisty a volili je i přesto, že komunismus nechtějí. V tom případě ti zkusím odpovědět tím, že budu mluvit o českých politicích. Měli by otevřít oči a zeptat se co způsobilo takové volební výsledky a co udělat pro to, aby situaci zlepšili. Snažit se, aby lidé měli jistotu, že nejlepším systémem je demokracie, jinak se to může opakovat.

Ještě jedna otázka o volbách. Tentokrát o venezuelských prezidentských volbách. Venezuelské úřady říkají, že volební proces ve Venezuele je nejdemokratičtější na světě. Jednoduše, je to pravda?

Národní volební rada se skládá z pěti ředitelů, kteří jsou součástí Chávezovy vlády. Jsou členy politické strany. Toto je zakázáno ústavou, protože ředitelé mají povinnost být naprosto nestranní a nesmí být členy politické strany. Byli svévolně vybráni členové politických stran a čtyři z nich jsou sympatizanty Chávezovy vlády. Pouze jeden je nezávislý. Říkají, že proces je nejdemokratičtější, protože pořádali mnoho voleb v průběhu čtrnácti let. Ale jakou formou se konaly volby za čtrnáct let? V naprosté nevýhodě orámované mocí a penězi, které má prezident Chávez. V těchto čtrnácti letech jeho vlády se rozvinul venezuelský ropný průmysl a z toho plynoucí peníze. Chávez má více peněz než kterýkoliv předchozí prezident. Peníze, které používá, aby si koupil svědomí ostatních zemí, aby si koupil hlasy ostatních zemí jako Nikaragui, Ekvádoru, Bolívie, Argentiny a dalších karibských zemí. Peníze používá na politickou propagandu po celém světě, aby si koupil ruské a španělské zbraně, aby koupil zbraně Bělorusku, aby podporoval ozbrojené revoluce, ale ne pro zlepšení života Venezuelanů. Takže proč říkají nejdemokratičtější? Protože se konaly volby, ale v jakých podmínkách? Jak jsme volili v těchto volbách? V těchto volbách, když se mě zeptáš na těch osm milionů hlasů pro Huga Cháveze, kolik ve skutečnosti volilo jeho, protože v něj věří  a ne proto, že jim dává funkce, ne proto, že jsou veřejnými činiteli, ne proto, že mají strach, že ztratí své funkce? Bojí se, že se odhalí, že nevolili Cháveze, protože hlasování ve Venezuele ve skutečnosti není tajné. Úřady říkají, že se jedná o svobodné volby. Ale kdo se zeptal těch osmi milionů lidí, kteří volili Cháveze, kolik je ve skutečnosti hlasů pro Cháveze, pro jeho projekt, kolik lidí věří, že je to to nejlepší pro Venezuelu? Nedávám tomu více než 20 %.

Co mohou dělat demokratické země pro zlepšení těchto věcí?

Myslím, že my všichni potřebujeme veškerou pomoc zahraničí. Musí se mluvit o tom, co se děje ve Venezuele v oblasti lidských práv a porušování ústavy, které se děje téměř každý den. Pokud je někdo pronásledován, jako v naší zemi, a nikdo o něm neví, nikdo neví co dělá, jaká je jeho práce, je velmi snadné ho pronásledovat, může zmizet. Když máš prostředek jak zveřejňovat kdo je pronásledován a co se děje v zemi, máš prostředek ochrany těchto skupin lidí. Je velmi důležité, aby mezinárodní veřejné mínění donutilo Cháveze ke změnám. Proto jsou pro nás důležití takoví přátelé, jako lidé v České republice.

S volbami také souvisí referenda. Ve Venezuele se používají referenda více než v jiných zemích. V Evropě poslední dobou představuje referendum pro mnoho politiků velmi populární téma. Říkají, že je to nejdemokratičtější prostředek pro rozhodnutí. Souhlasíš?

Když máš nestranný systém pro referenda, když máš pověřený nestranný orgán, který garantuje, že nebudou tlaky, nebudou postihy, že vše proběhne čistě. V takovém případě pořádat referendum pro přijetí nebo zamítnutí něčeho mi připadá velmi demokratické. Je to velmi dobré pro lidi. Má to ovšem jednu nevýhodu, lidé někdy nemají tušení o čem vlastně v referendu hlasují. Většina lidí nerozumí specifickým tématům o kterých referendum může být. Mnoho lidí jde volit, přestože netuší o čem a neví, která možnost je pro ně dobrá a která špatná. Pokud je společnost vzdělaná a máš nezávislou kontrolu, souhlasím s tím, že je referendum demokratické.

Považuješ za správné a demokratické opakování referenda dokud si lidé nechválí to, co vláda chce, jako se tomu stalo dva roky po sobě v Irsku v případě Lisabonské smlouvy?

Irsko je členem Evropské unie, což by měla být záruka demokratičnosti volebního procesu. Je to něco podobného, jako například v Portoriku, kde se několikrát ptali, jestli chtějí pokračovat jako stát se samostatnou vládou a několikrát to referendum opakovali. Myslím, že pokud se změní názor lidí, pokud přijde nová, lépe vzdělaná generace, které dáš dostatek informací, aby se rozhodla jak volit, nevidím nic špatného na opakování referenda. Na druhou stranu dva roky se mi zdá málo pro opakování referenda. Nemám ale dostatek informací, abych mohla říct, jestli bylo špatné nebo dobré opakovat referendum v Irsku.

Patříš již mezi pravidelné účastníky Fora 2000, ale letos poprvé se Forum koná bez Václava Havla. Co pro tebe Václav Havel znamenal a myslíš, že se bez něj Forum 2000 změní?

Na Václava Havla mám silné vzpomínky. Pro mě je to člověk, který učinil velikou oběť pro Českou republiku a velmi se zasloužil o demokracii v zemích jako je ta tvoje, jako je Česká republika. Byl pro nás velkou oporou v kauzách venezuelských politických vězňů. Václav Havel podepsal několik petic pro politické vězně a pronásledované, včetně jednoho mnou zastupovaného, studenta Nixona Morena. Ten díky dopisu podepsanému Havlem dostal azyl v Peru. Vzpomínám na něj jako na velkého muže, na velkého myslitele, jenž do posledního dne nepřestal bojovat za to v co věřil. Myslím, že Forum 2000 mají v rukou schopní lidé, kteří vědí na jakých základech Václav Havel Forum 2000 založil. Pokud nepřestane pokračovat ve své cestě k ochraně lidských práv a demokracie věřím, že Forum bude mít úspěch. Václav Havel bude stále s námi jako zakladatel a byla by velká škoda pro svět, kdyby Forum 2000 nepokračovalo. Forum musí pokračovat ve vytváření prostoru pro demokratickou diskuzi, což je velmi důležité pro všechny. Například pro Českou republiku, kde uspěla komunistická strana, je důležitý demokratický prostor pro debatu, aby se to nemuselo opakovat.

Poslední otázka, trochu legrační záležitost, zejména pro dnešní mladé v Evropě, kteří již nezažili nic podobného ve své zemi. Minulý rok pan Chávez řekl, že Spojené státy americké vyvinuly technologii, která vyvolala rakovinu u několika latinskoamerických vůdců, včetně něj samotného. Věří tomu někdo?

Je to hloupost, úplná hloupost. Tomu nemůže nikdo věřit, já tomu nevěřím a ani lidé tomu nevěří. Je to pouze ukázka jeho boje a řečí proti imperialismu.

 

Fotoalbum

Autor: Filip Vostrý

Související zprávy

31. 10. 2014 15:00
22. 10. 2014 14:00
21. 10. 2014 07:00
16. 10. 2014 09:00
15. 10. 2014 19:00
24. 09. 2014 12:00
02. 09. 2014 08:00
03. 04. 2014 18:00
30. 09. 2013 17:00
27. 09. 2013 18:00
Latinská Amerika: BAFOCHI ve Vencovského aule
23. 09. 2013 17:00
18. 09. 2013 12:00
16. 09. 2013 14:00
16. 09. 2013 09:50
04. 09. 2013 19:00
25. 04. 2013 18:00
08. 04. 2013 06:30
21. 11. 2012 07:00
08. 11. 2012 12:00
07. 11. 2012 12:00
02. 11. 2012 12:00
14. 05. 2012 07:14
03. 05. 2012 00:01
25. 04. 2012 07:51
16. 04. 2012 01:46
07. 11. 2011 13:04
18. 10. 2011 16:27
13. 10. 2011 00:08
10. 10. 2011 08:32
23. 11. 2010 09:00
09. 03. 2010 09:00

Diskuse k článku

Pro přístup do diskuze se přihlašte, a pokud ještě nemáte svůj účet, zaregistrujte se.