Dnes je úterý 12. prosince 2017

Rozhovor s PhDr. Lukášem Kovandou: novým členem vedení týdeníku Profit působícím na VŠE

Náhled
27. 03. 2012 10:22 - Kateřina Hadrabová

Od 27. února 2012 stanul v pozici zástupce šéfredaktora ekonomického týdeníku Profit PhDr. Lukáš Kovanda (31), který dříve zastával funkci hlavního ekonomického analytika časopisu Týden a nahradil tak současného zástupce šéfredaktora Tomáše Vyšohlída.

Lukáš Kovanda doposud pracoval jako hlavní ekonomický analytik časopisu Týden, který je stejně jako týdeník Profit vlastněn společností Empresa Media. On sám v této společnosti působí více než pět let. Lukáš Kovanda vystudoval demografii na Přírodovědecké fakultě UK a ekonomii na Institutu ekonomických studií FSV UK, dále se zúčastnil letní ekonomické univerzity v USA, pracoval jako analytik kapitálových trhů a v neposlední řadě působí na Národohospodářské fakultě VŠE v Praze. PhDr. Lukáš Kovanda na NF VŠE v současné době zastává funkci asistenta na Katedře ekonomie a vyučuje předměty Pop-ekonomie a Diskusní seminář. Na NF VŠE také studuje doktorské studium. Je autorem knih Příběh dokonalé bouře, Příběh dluhové smršti a nejnověji tvůrcem „učebnice pop-ekonomie“ s názvem Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé.

Jaký je Váš hlavní cíl v pozici zástupce šéfredaktora?

Rád bych dal Profitu novou tvář a zúžil jeho zaměření na opravdu ekonomická témata. Domnívám se, že testy automobilů nebo krátké notičky o sportu, které v Profitu dosud nalézaly své místo, nemají v ekonomickém titulu co dělat. Když si chtějí lidé koupit auto nebo se dozvědět něco ze sportu, přece v trafice nebudou sahat právě po Profitu, ale po zcela jiných titulech. Profit se pak bude moci hlouběji věnovat tomu, co je mu opravdu vlastní už od jeho vzniku na počátku devadesátých let, což jsou ekonomická a podnikatelská témata.

Co bude podle Vás na této nově nabyté pozici nejnáročnější?
Velice obtížné bude rozpoznat, které ze změn, které jako šéfredaktor učiním, jdou dobrým směrem a které nikoli. Dopad změn na prodejnost se totiž rozpozná až s určitým zpožděním, někdy docela citelným.

Chystáte se provést v týdeníku Profit nějaké změny?

Z předchozích dvou otázek vyplývá, že jednoznačně ano. Budu se snažit zaměřit Profit úžeji na ekonomická témata, graficky jej zatraktivnit, uvést novou podobu jeho obálky i vytvořit nové logo. Chystám celou řadu nových rubrik. Studenty ekonomie by mohlo zajímat, že plánuji třeba rubriku pracovně nazvanou „Senior vs. junior“. Seniorem bude v tomto případě laureát Nobelovy ceny za ekonomii Paul Krugman, jehož texty budeme exkluzivně přebírat, proti němuž postavíme názor jednoho z mladých českých ekonomů, tedy „juniora“, a to včetně studentů VŠE – půjde o lidi z okruhu českého Ludwig von Mises Institute, kteří, mám ten pocit, dělají své stránky kvalitně a se správným zápalem pro věc.

Se kterým z ekonomů se Vám dosud dělal rozhovor nejlépe?

Všechny rozhovory se mi dělaly výborně!:-) Není to klišé, jelikož každý z těch rozhovorů mi něco dal, něco jsem se naučil, přičemž setkání s významnou osobností typu laureáta Nobelovy ceny za ekonomii je vždy zážitkem. Ale zvláště rád vzpomínám na mé rozmluvy s Paulem Samuelsonem, Ronaldem Coasem a Johnem Nashem, což jsou opravdu velké figury ekonomie dvacátého století. Když mi Coase vyprávěl o jeho osobním setkání s Keynesem, měl jsem pocit, že jsem se trochu vrátil v čase.:-)

Je někdo z ekonomů, s jehož názory se můžete z drtivé většiny ztotožnit?

Těch bylo více. Namátkou Robert Fogel, nobelista a ekonomický historik z Chicagské univerzity, nebo Larry White, skvělý expert rakouské školy na monetární politiku, jejž pro jeho erudici velice respektují i ekonomové hlavního proudu.

Neláká Vás v současnosti udělat další rozhovor s někým ze známých ekonomů?

Láká. Snad nějaké další rozhovory udělám.

Plánujete rozšířit Vaše vyučování na NF VŠE i o nějaké další předměty?

V tuto chvíli ne.

Nezamýšlíte uspořádat na VŠE nějakou pop-ekonomickou přednášku pro širší veřejnost?

Vidíte, to mě ani nenapadalo. Zajímavá myšlenka, zamyslím se nad tím.:-)

Máte v úmyslu napsat v blízké budoucnosti další knihu o oblíbené pop-ekonomii?

To jste mi nahrála. Začátkem března mi vyšla kniha, kterou tak trochu s nadsázkou označuji za „učebnici pop-ekonomie“. Nese název „Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé“, přičemž podtitul zní „Kapitoly z populární ekonomie“. Je k dostání i v prodejně skript na VŠE. Na Slovensku mi péčí Nadácie F. A. Hayeka vyjde její obdoba – ta ponese název „Prečo je vzduch zadarmo“.Více se o Lukáši Kovandovi a jeho novinářské tvorbě dozvíte na jeho blogu v rámci časopisu Týden: viz http://kovanda.blog.tyden.cz/.

Diskuse k článku

Pro přístup do diskuze se přihlašte, a pokud ještě nemáte svůj účet, zaregistrujte se.