Dnes je čtvrtek 14. prosince 2017

Rozhovor s Adamem Ábelovským nejen o soutěži NYC Next Idea, projektu Prevision Camera, ale také o vzdělávání a školství v ČR

Náhled
18. 04. 2012 07:27 - Martin Konečný

Adam a jeho tým Marketing Prevision se v březnu 2012 zúčastnil se svým projektem Prevision Camera finálového kola soutěže NYC Next Idea s podnázvem Global Business Plan Competition. Do finále se kvalifikovaly 3 mezinárodní týmy z celkem 270 týmů z 62 zemí světa. Závěrečné prezentace probíhaly na Columbia University v USA a přesto, že ryze český tým na vítězství nedosáhl, je finálová účast obrovským úspěchem a nadějným začátkem pro rozvinutí celého projektu a přilákání investorů.

Adame, ty ses s týmem před pár týdny účastnil finále jedné z největších mezinárodních start-up soutěží na světě. Jak celé finále, konané v USA, probíhalo?

Celé finále, které se konalo na kampusu Columbia University v New Yorku, bylo výborně zorganizované, vlastně celý týden jsme měli nějaký společenský program. První dny jsme měli oběd i večeři, byli jsme navštívit Nasdaq, a pak už se připravovala prezentace, která trvala jen 10 minut a 10 minut bylo na otázky poroty. Času nebylo moc a o to těžší bylo prezentaci dobře sestavit a nacvičit. Zbytek týdne bylo v plánu ještě několik akcí, například jsme se sešli s českým konzulem v New Yorku a několika dalšími potenciálními investory.

A samotná závěrečná prezentace? Probíhalo vše podle plánu?

Musím přiznat, že prezentace tak hladce nešla. Ještě den před tím jsme pracovali do tří do rána na změnách a na demonstraci produktu v prezentaci. Konkurence byla opravdu silná, ale stejně jsme ve finále měli asi nejlepší produkt, alespoň, co se týče ohlasů poroty a investorů. Utkali jsme se s týmem z Německa a Kanady, který nakonec celou soutěž vyhrál. Soutěž celkově byla rozdělena na mezinárodní část, kde bojovalo celkem 270 týmů z více jak 60 zemí, a americkou část, kam se přihlásilo pouze 20 týmů, a která byla výrazně slabší.

Vaším produktem byla Prevision Camera. Čím je tak výjimečná?

Naše kamera je vybavena softwarem pro detailní rozpoznávání osob včetně jejich počtu, pohlaví, přibližného věku, a dokonce i nálady a výrazu obličeje. Díky těmto získaným údajům má kamera využití v mnoha oblastech, například marketingu nebo měření různých demografických dat. Hlavní předností kamery je její rychlost, se kterou dokáže obraz vyhodnotit a analyzovat. Výhodou kamery je, že neukládá žádné obrázky a vysílá jen statistiku, tím pádem se vyhneme problémy s ochranou osobních údajů.

Na výhru to přesto nestačilo, ale to váš projekt určitě nezbrzdí. Jaké máte plány a vizi do příštích měsíců?

Plánů je samozřejmě spousta, ale náš hlavní cíl v příštích několika měsících je zapracovat na PR a známosti našeho produktu. Neříkám, že software nepotřebuje vylepšovat a průběžně dodělávat, ale v této oblasti jsme spokojeni a v současné době potřebujeme zorganizovat několik pilotních projektů s různými společnostmi a investory. V produkt silně věříme a myslíme, že má potenciál sta milionů dolarů v obratu. Nyní tedy chceme připravit přechod k aplikaci. Uvažujeme i o založení společnosti, buď tady v České republice, nebo případně ve Spojených státech. Zatím máme produkt patentovaný, na což máme svůj vlastní tým právníků.

Ve vašem týmu jste celkem 4 členové. Jak máte rozdělené role?

Vzhledem k tomu, že náš tým je poměrně úzký, role se občas trochu překrývají, ale základní rozdělení je takové, že já jsem CTO (Chief technical officer) a mám na starosti v podstatě vedení i našeho IT týmu a věnuju se veškerým technickým věcem okolo projektu. Tomáš Ivan je CEO (Chief executive officer), zastřešující organizační věci a management celého projektu. Ivo Králíček je na pozici CFO (Chief financial officer) a poslední členkou týmu na soutěži byla Simona Belešová (VP Sales).

Všichni jste stále studenti VŠE?

Přesně tak. Já jsem z našeho týmu v nejnižším ročníku, ale všichni máme v podstatě před sebou poslední rok studia. I proto je náročné skloubit všechno dohromady. Práci, školu a ještě náš projekt, kterému je třeba věnovat opravdu hodně času a nedá se to dělat na půl plynu. Ale musím říci, že všichni členové našeho týmu jsou spolehliví, a plně odhodlaní pracovat na sto procent. Právě to je nejdůležitější týmovou vlastností, shoda s ostatními, ochota spolupracovat a pracovat tvrdě.

Kdybys měl porovnat úroveň našich univerzit a univerzit z USA, co třeba konkrétně naší VŠE chybí?

Tak chybí určitě kampus, to jednoznačně. S kampusem je celá škola, zařízení i studenti pohromadě a proto je škola více intenzivní a efektivní. Ale na druhou stranu v Praze je to složité logisticky. A nejsem si jist, zda přesunutí VŠE a vytvoření nějakého kampusu za Prahou by se setkalo s pozitivním ohlasem. A druhou věcí je motivace studentů při jednotlivých předmětech. Profesorům se nedaří studenty správně motivovat a mně se několikrát stalo, že jsem měl s předmětem problémy, jelikož jsem byl demotivovaný, v předmětu jsem neviděl žádný přínos a považoval jsem ho za ztrátu času. A to by se mělo změnit hlavně zadáváním práce z týdne na týden, zajímavé četby k tématu a následná diskuze o problematice na dalším semináři apod. Ale celkově si myslím, že VŠE je jedna z nejlepších českých škol.

Nyní se hodně probírá zavedení školného. Jaký máš názor na tuto problematiku?

Já jsem ekonomický liberál, a proto si myslím, že by bylo ideální zavést plně tržně konkurenční prostředí. To znamená prodat VŠE a nechat trh a jeho ceny, ať se nastaví adekvátně situaci. Zavedení školného neřeší jádro problému. Ale připouštím, že takováto změna se nedá zavést ze dne na den a bude to vyžadovat dlouhý čas, než bude i společnost připravena učinit příslušné kroky a změnit smýšlení. Přeci jen nás těch 40 let poznamenalo.

Adame, ty jsi poznal svět, chtěl bys tu vůbec zůstat nebo plánuješ přestěhovat se do zahraničí?

Já mám Českou republiku moc rád, ale vadí mi chování lidí a ta naše mentalita. Aby na mě obsluha v restauraci byla nepříjemná, dala mi nepovedené jídlo a ještě chtěla spoustu peněz, na to nemám náladu. A to se musí změnit. Ano, s mladou generací jsou poměry lepší a věřím, že tento trend bude pokračovat, ale stále máme k západoevropským zemím hodně daleko. A je to škoda. Důležité je, aby mladí lidé jeli do zahraničí, poznali tamní poměry, byli otevření světu i různým názorům a hned bude naše země lepším místem pro život.

Diskuse k článku

Pro přístup do diskuze se přihlašte, a pokud ještě nemáte svůj účet, zaregistrujte se.