Dnes je úterý 12. prosince 2017

První latinskoamerická knihovna v Praze byla otevřena na VŠE

Náhled
09. 03. 2010 09:00 - Martin Steiner

Mexická vláda věnovala 15. ledna 2010 Centru latinskoamerických studií (CLAS) na Národohospodářské fakultě VŠE kolekci 600 knih a CD. Tento dar předal zástupcům Národohospodářské fakulty velvyslanec Mexika Jeho Excelence José Luis Bernal.

Každý student nebo vyučující VŠE má tak jedinečnou možnost zapůjčení knih psaných ve španělštině z oblasti umění, literatury, dějin, politiky a ekonomie v Latinské Americe. Kolekce však zahrnuje knihy nejen z Mexika, z velké části je věnována celé oblasti Latinské Ameriky a Karibiku. Ještě není jasné, zda bude tato kolekce knih součástí knihovny VŠE, a tedy půjčována přes CIKS, nebo zůstane tato knihovna samostatná.

Při slavnostním předání na VŠE převzala dar výkonná ředitelka CLAS Lourdes Gabriela Daza, která má na získání tohoto daru nejvýznamnější podíl, dále děkan NF VŠE Jiří Schwarz a proděkan Zdeněk Chytil. Za rektorát VŠE se předání zúčastnila prorektorka pro zahraniční vztahy a PR Hana Machková. Předání daru se zúčastnili i někteří velvyslanci a další v Praze akreditovaní příslušníci diplomatického sboru latinskoamerických zemí. Přítomni byli: velvyslankyně Brazílie Její Excelence Leda L. M. Camargová, diplomatický zástupce argentinské ambasády Rubén Darío Vallejo, první tajemník velvyslance Peru Luis Enrique Suarez, konzul Dominikánské republiky Ramon Carreňo, velvyslankyně Kuby Její Excelence Barbara Elena Montalvo Alvarezová, konzulka Uruguaye Veronica Ramírez Correa a velvyslanec Venezuely Jeho Excelence Victor Julian Hernandez. Dalšími hosty slavnostního předání byli výzkumní pracovníci z jiných univerzit a někteří studenti.

Kolekce knih nazvaná Bicentennial Collection (Kolekce k dvoustému výročí) byla CLAS a NF VŠE darována Národní radou pro kulturu a umění, Národním institutem antropologie a historie, Národním institutem výtvarného umění a Národní autonomní univerzitou Mexika u příležitosti 200. výročí nezávislosti Mexika a 100. výročí mexické revoluce.

Kolekce se však 26. února 2010 ještě rozšířila o 12 knih, které CLAS a NF VŠE věnoval Národní generální konzulát Dominikánské republiky v Praze při příležitosti oslavy 166. výročí nezávislosti Dominikánské republiky. Jde o kolekci knih od Juana Boshe, prvního demokraticky zvoleného prezidenta Dominikánské republiky po smrti diktátora Rafaela Trujilla v roce 1961.

Diskuse k článku

Pro přístup do diskuze se přihlašte, a pokud ještě nemáte svůj účet, zaregistrujte se.