Dnes je čtvrtek 14. prosince 2017

Podvraťák Netanyahu, štěká, ale nekouše

Náhled
04. 04. 2015 11:45 - Bohumila Klajblová

Koho, z kandidátů na premiéra, posadit do čela Izraele je volba zdánlivě velmi nelehká a rozporuplná, je-li však interpretována jako volba mezi Netanyahuem a autobusy plnými Arabů, přemožených volebním chtíčem, už to není evidentně zdaleka takové dilema. Zda se Bibi dostal k moci za pomoci lží, okamžiku přílišné upřímnosti nebo nevhodného užití hyperboly s autobusem není již v této chvíli tak důležité, jako další průběh celé situace.

Předvolební makalatura

Navzdory faktu, že volební průzkumy jasně favorizovaly levicově-liberální opozici Sionistického svazu pod vedením Jicchaka Herzoga a strany zvané ha-Tnu’a, vedené Cipi Livniovou; byly volební výsledky překvapivě docela opačné. I přes časté mediální i veřejné projevy všeobecné nevole, zvítězil v úterý 17. 3. 2015 v parlamentních volbách B. Netanyahu se svou pravicovou stranou Likud, jehož metody získávání hlasů však šokovaly a pohoršily nejednu z vlivných osobností světa.
  Z určitého hlediska nakonec nebyly změny v mandátech politických stran tak dramatické, jako byl například rozdíl mezi odhady počtu hlasů po uzavření volebních místností a po jejich sečtení; arabská Společná kandidátka přišla o jeden mandát a levicová strana Merec si dokonce o jeden mandát polepšila.

Výsledky voleb v Izraeli:

 

LIKUD:

30 MANDÁTŮ

Sionistický svaz

24 MANDÁTŮ

Společná kandidátka

13 MANDÁTŮ

Budoucnost existuje

11 MANDÁTŮ

Kulanu

10 MANDÁTŮ

Židovský domov

8 MANDÁTŮ

Šas

7 MANDÁTŮ

Jednotný judaismus tóry

6 MANDÁTŮ

Izrael je náš domov

6 MANDÁTŮ

Merec

5 MANDÁTŮ

Bibi napravuje chyby

Co bude vítězství Likudu s jednou čtvrtinou získaných mandátů znamenat v globálním měřítku, není zatím jisté. Ačkoli je Benjamin Netanyahu evidentně hrdý na izraelský národ, „který ve chvíli pravdy dokázal rozlišit mezi výzvou a hloupostí“, je otázkou, zda to platí i obráceně. Svými výroky si totiž dokázal v krátkém čase znepřátelit nejen arabské občany Izraele a vůdce Sionistického svazu, ale i Baracka Obamu  a jeho administrativu. Média se nezastavila ani zde a varují před izraelským odcizením se Evropě a hledáním spojenců u nedemokratických arabských režimů na Blízkém východě, které se obávají Íránu stejně jako Izrael. V mediálním diskursu nejde sice o konec světa, ale minimálně o konec nadějí na vznik samostatného palestinského státu, výrazné zhoršení vztahu Izraele s jeho největším spojencem a zvyšování tlaku na odmítnutí mezinárodní dohody o zmrazení íránského jaderného programu.

Ač je Bibi nazýván, pro své volební triky, charismatickým kouzelníkem se železnými pěstmi; i on se bojí nepříznivých dopadů svých slov a činů, přesahujících hranice přípustnosti. Za své výroky o izraelských Arabech, které šířil na sociálních sítích a prostřednictvím SMS, se proto vzápětí omluvil. Stejně tak prohlásil, že si velmi váží spojenectví se Spojenými Státy a jako řešení konfliktu na Blízkém východě volí existenci palestinského a izraelského státu. Ani jeden z těchto omluvných manévrů však nebyl přijat a náprava napáchaných škod jej může stát více, než čekal.

A co teď?

V pátek premiér Netanyahu, v souvislosti s obavami ohledně íránského jaderného programu, oznámil nový požadavek. Finální verze jaderné dohody musí obsahovat jednoznačné íránské uznání Izraele a nejen to. Mimo uznání práva na existenci Izraele žádá Bibi i uznání Izraele jako národa Židů. Bez toho, podle něj, žádná mírová dohoda nemůže ukončit dlouho-trvající konflikt. Benjamin Netanyahu kritizoval v pátek, v otázce Íránu, i sankce, které mohou dále pohánět íránskou agresi a terorismus na Blízkém východě. Ani ona mírová dohoda jako taková neblokuje, dle jeho názoru, cestu k jaderné bombě.

V příštích dnech a měsících uvidíme, jak se změní politika Izraele a pohled světových velmocí na tento stát i jeho premiéra. Přinese- li náhlý zvrat ve volbách a vláda Likudu ovoce zůstává otázkou, již dnes je však zřejmé, že Barack Obama na ně nebude mít rozhodně chuť.

 

 

 

 

Diskuse k článku

Pro přístup do diskuze se přihlašte, a pokud ještě nemáte svůj účet, zaregistrujte se.