Dnes je čtvrtek 14. prosince 2017

Pavel Kohout a Marie Drahokoupilová hosty autorského promítání: Není Kohout jako Kohout

Náhled
30. 04. 2012 07:37 - Stanislav Janeček

V pondělí 23. dubna se v Likešově aule pořádalo další autorské promítání občanského sdružení Ekonom, tentokráte s významným dramatikem a scénáristou Pavlem Kohoutem. V rámci večera byla nejprve promítnuta jedna z jeho režisérských prvotin Svatba s podmínkou (1965) a poté následovala tradiční beseda nejen s panem Kohoutem, ale také s Marií Drahokoupilovou, hlavní hrdinkou filmu.

Pavel Kohout je znám jako scénárista, dramatik a spisovatel, jeho jméno ale můžeme pravidelně spatřovat i v Lidových novinách v rubrice Trilobit Pavla Kohouta nebo v „ekonomickém okénku“ Kohout se ptá Kohouta. Právě v této rubrice se Pavel Kohout, spisovatel, literárně spojil s Pavlem Kohoutem, ekonomem. Z otázek ekonomického laika (Kohouta spisovatele) a odpovědí fundovaného odborníka (Kohouta ekonoma) dokonce vznikla i kniha s podtitulem Dramata a frašky ekonomie.

Marie Drahokoupilová, hlavní hrdinka promítaného filmu Pavla Kohouta Svatba s podmínkou, je širšímu publiku známa především svými hereckými rolemi ve snímcích ze 70. let. Tato jednasedmdesátiletá herečka se na televizní obrazovce ani na filmovém plátně dnes již příliš neobjevuje, její herecké umění lze ale dobře poznat právě v tomto filmu, který byl jedním z vůbec prvních velkých počinů v její herecké kariéře. Ačkoliv paní Drahokoupilové režiséři vždy přidělovali spíše záporné role, ve Svatbě s podmínkou je nutné nechat rozhodnout samotného diváka, zda mu zde hlavní hrdinka připadá jako kladná či záporná postava. Nejen v tom tkví jedinečnost tohoto filmu, který je i v diváckých žebříčcích na internetu hodnocen nadprůměrně. Přesto se Svatba s podmínkou dostává do televizního programu pouze sporadicky.

Po promítnutí filmu Svatba s podmínkou následovala beseda s oběma hosty. V ní se mimo jiné probíralo i spojení mezi dvěma Pavly Kohouty, tedy přítomným spisovatelem a nepřítomným ekonomem. Jak Pavel Kohout přiznal, jejich životy se propojovaly ještě předtím, než se poznali osobně. Jednou byl prvý Pavel Kohout (spisovatel) pozván do České televize, aby promluvil o tehdy čerstvě probíhající ekonomické krizi. Když si pak zaměstnanci ČT těsně před začátkem přenosu uvědomili, že pozvali „toho špatného Kohouta“, jal se je pan Kohout uklidnit – sám prožil hospodářskou krizi ve 30. letech a k danému tématu tak mohl fundovaně promluvit také on.

Fotografie: Filip Vostrý

Diskuse k článku

Pro přístup do diskuze se přihlašte, a pokud ještě nemáte svůj účet, zaregistrujte se.