Dnes je úterý 12. prosince 2017

NF VŠE je nejlepší ekonomickou fakultou v ČR. Že se nestydí!

Náhled
09. 03. 2011 09:00 - Martin Steiner

Vysoká škola ekonomická, ať se nám to líbí nebo ne, musí v boji o studenty a svou prestiž čelit konkurenci téměř padesáti ekonomických fakult na dalších českých univerzitách, ale i ze strany zahraničních univerzit. Proto se škole hodí jakýkoli, byť nepatrný úspěch, kterým by se mohla pochlubit, zviditelnit a odlišit od ostatních škol a získala tím konkurenční výhodu. Platí to však i v případě úspěchů Národohospodářské fakulty (NF VŠE)?

Rektorát VŠE je dychtivý po úspěchu a bere opravdu téměř vše. Za tímto účelem si dokáže i přivlastnit výsledky práce svých kolegů (například získání ECTS Label a Diploma Supplement Label), a dokonce je ochoten chlubit se účelovým reklamním nesmyslem (projekt Eduniversal) a pro jeho zvýraznění se jej nestydí i geograficky a významově posunout (rektorátní překlad názvu ocenění „1st Business School in Eastern Europe“ zní „Nejlepší vysoká škola v regionu střední a východní Evropy“).

Je skvělé, když se našim fakultám daří a jsou úspěšné ve svých aktivitách. Prospívá to nejen jim, ale svezou se s nimi i ostatní fakulty a těží z toho VŠE jako celek. Některým fakultám se daří více, jiné se spíše vezou a v konkurenci s ostatními zaostávají. Faktem je, že rozdíly mezi jednotlivými fakultami VŠE se stále zvětšují.

Národohospodářská fakulta VŠE zaznamenala výrazný úspěch v žebříčku nejlepších vysokých škol v České republice vyhlašovaném deníkem Hospodářské noviny. NF VŠE se v tomto žebříčku poprvé objevila na prvním místě mezi ekonomickými fakultami veřejných vysokých škol a dostala se tak před obecně velmi dobře hodnocený a uznávaný Institut ekonomických studií na FSV UK. O zvolených kritériích výběru lze samozřejmě spekulovat a vždy lze na nich najít nějaký nedostatek. Jsou to ale kritéria dobře změřitelná a mají svou vypovídající hodnotu. Navíc jsou to kritéria mezinárodně uznávaná a používaná v žebříčcích daleko významnějších médií (HN uvádí například britský deník The Times).

Je to však důvod k radosti na VŠE? Proč se tento nepochybný úspěch jedné z fakult VŠE neobjevil například na webových stránkách VŠE? Jiné úspěchy, neméně i daleko méně významné, byly prostřednictvím tohoto školního média vykřičeny jako hlavní zpráva po mnoho dní a do médií byly dokonce rozesílány tiskové zprávy. Byl to například úspěch FPH VŠE v rankingu Financial Times a světové prvenství CEMS MIM v hodnocení téhož média, ale i další úspěchy, akreditace, obsazené funkce v různých institucích a ocenění zaměstnanců, vyučujících a studentů VŠE. O povyku při úspěchu VŠE v projektu Eduniversal již dále raději taktně pomlčme. Úspěch NF VŠE je zřejmě natolik v rozporu s propagandou vůči této fakultě a jejímu vedení (zejména tomu minulému), že když už to nelze vyargumentovat, tak o tom raději nemluvit. Je však potřeba nakopat kotníky vzdalujícího se soupeře a k tomu dobře a ochotně poslouží spřátelená „nezávislá“ studentská média.

Bývalý děkan NF VŠE nám do redakce poslal žádost o uveřejnění své reakce na úplnou ignoraci vyžádaných vyjádření a na formu zpracování hlavního tématu prvního vydání Studentského listu v tomto roce s názvem IES versus VŠE: Kdo je lepší? Toto stanovisko zveřejňujeme včetně jeho odpovědí na otázky zaslané Studentským listem.

Související zprávy

09. 03. 2011 09:00
09. 03. 2011 09:00
NF VŠE - nejlepší ekonomická fakulta v ČR: Psi štěkají, ale karavana táhne dál!

Diskuse k článku

Pro přístup do diskuze se přihlašte, a pokud ještě nemáte svůj účet, zaregistrujte se.