Dnes je čtvrtek 14. prosince 2017

Nejlepší kusy z repertoiru Ondřeje Havelky a jeho Melody Makers na VŠE

Náhled
14. 11. 2011 14:23 - Stanislav Janeček

Ve středu 9. listopadu 2011 zažila Vencovského aula Vysoké školy ekonomické v Praze koncertní vystoupení swingového a jazzového orchestru Melody Makers v čele s Ondřejem Havelkou. Vysoká škola ekonomická toto hudební uskupení hostila již po osmé, přičemž letošní koncertní show nesla název Nejlepší kusy z repertoiru.

Do posledního místa zaplněná aula si v úvodu vyposlechla již tradiční zamyšlení hlavního pořadatele akce Miroslava Svobody nad prodejem lístků. Zatímco minulý rok byly všechny lístky vyprodány již během hodiny, tentokrát byl poslední lístek prodán až po týdnu. Jak Miroslav Svoboda připomenul, podobně tomu bylo i v roce 2008, po němž nastala ekonomická recese. Doufejme tedy, že letošní pomalá prodejnost není znamením hospodářských problémů dalších let. Ačkoliv pro swing by to bylo prospěšné, neboť jak Miroslav Svoboda poznamenal, swingu se daří zejména v krizových letech (největší slávu totiž swing sklízel během Velké hospodářské krize).

Ansámbl svůj výběr nejhezčích a nejúspěšnějších kousků svého současného i nedávného repertoáru začal vůbec první jazzovou nahrávkou na světě (z roku 1917) jménem Tiger Rag. Jednou z dalších skladeb orchestr představil také česko-slovenský swing, neboť zazněla píseň Měsíc to zavinil, prostřednictvím které Ondřej Havelka zavzpomínal na nedávno zesnulého posledního mohykána tuzemského swingu Jiřího Traxlera (99 let), autora hudby této skladby. Právě na počest tohoto swingaře bude mít Ondřej Havelka s Melody Makers 11. prosince 2011 vánoční koncert v pražské Lucerně. Ke konci první části koncertu zazněla píseň, která by podle Ondřeje Havelky mohla být bez problémů českou hymnou – text jejího refrénu totiž zní Kde nejhezčí jsou děvy? V republice ČSR!. V druhé části koncertu, která byla k dispozici pro tancechtivé, se Ondřej Havelka a jeho Melody Makers snažili všechny přítomné přimět vstoupit na taneční parket (v případě Vencovského auly na taneční dlažbu, jak Ondřej Havelka poznamenal), a to pomocí písní Let Yourself Go, dále Pick Yourself Up nebo Pick a Rib (Ondřejem Havelkou volně přeloženo jako ‚Zvedni kostru‘). Výzvy ale byly směřovány spíše té nesmělejší části obecenstva, neboť i tak byl taneční prostor zaplněn mnoha tanečními páry z publika.

Téměř tři hodiny trvající koncert, čítající 24 skladeb, v přítomných zanechal kus nevšední melancholie a pocit přesunu v čase do dob černobílých filmů pro pamětníky. Za to patří hudební produkci Ondřeje Havelky a jeho Melody Makers velký dík. Příští rok proto na VŠE opět na slyšenou!

Seznam skladeb:
1 – Tiger Rag (Original Dixieland Jass Band)
2 – Swing It (Bretz, Weitz)
3 – Kombiné něžné (a v něm ty jen)
4 – Hrály dudy (Běhounek, Kozel)
5 – The Way You Look Tonight (Fields, Kern)
6 – Měsíc to zavinil (Traxler, Dubský)
7 – Půlnoční blues (Šíma, E. F. Burian)
8 – V republice ČSR (Kraus/Elka, Hrčíř)
9 – Bébé - Dinah (Akst, Lewis, Young, Nezval)
10 – Lookin‘ Good But Feelin‘ Bad (Santley, Waller)
11 – Let Yourself Go (Berlin)
12 – Blue Moon (Hart, Rodgers)
13 – Pick Yourself Up (Kern, Fields)
14 – Melancholy Mood (Knight, Schumann)
15 – Alexander‘s Ragtime Band (Berlin)
16 – Sám s děvčetem v dešti (Běhounek, Kozel)
17 – Roll ‘Em (Williams)
18 – Sweet Georgia Brown (Ben Bernie Orchestra)
19 – Stardust (Parish, Carmichael)
20 – Pick a Rib (Goodman, Hampton)
21 – Beale Street Blues (Handy, E. F. Burian)
22 – Děkuji, bylo to krásné (Sennhofer, Tobis)
23 – Boogie Woogie (I May Be Wrong) (Basie)
24 – Beat Me, Daddy, Eight To The Bar (Prince, Raye)


Fotografie: Peter Čulák

Diskuse k článku

Pro přístup do diskuze se přihlašte, a pokud ještě nemáte svůj účet, zaregistrujte se.