Dnes je čtvrtek 14. prosince 2017

Nejdražší zlatá mince světa poprvé v České republice! Na výstavě v Nové budově Národního muzea

Náhled
12. 03. 2012 22:18 - Filip Vostrý

V pondělí 12. března proběhla v Nové budově Národního muzea vernisáž exkluzivní dvoudenní výstavy nejdražší zlaté mince světa. Tento národní poklad Spojených států Amerických v hodnotě téměř 7,6 miliónů dolarů bude v Praze k vidění pouze 12. a 13. března, hned poté pokračuje ve svém evropském turné cestou do Varšavy.

Unikátní zlatá mince z roku 1933 pojmenovaná Double Eagle je s cenou 7,59 miliónů dolarů nejdražším kouskem zlata na světě, který se kdy objevil v aukcích a je legendou ve sběratelských kruzích. K dnešnímu datu se ví pouze o 13 těchto zlatých mincích, přičemž pouze 3 jsou skutečně k vidění. Je to vůbec poprvé v historii, kdy tato mince putuje do Evropy, na turné po sedmi hlavních evropských městech. Můžeme být právem pyšní, že vedle Londýna, Dublinu, Bruselu, Varšavy, Osla a Helsinek, byla tou sedmou vybranou metropolí právě Praha. Ředitel Národního muzea Michal Lukeš k tomu dodává: „Národní muzeum jako správce největší numismatické sbírky v České republice se rádo ujalo hostitele této zcela výjimečné události a zapojilo se tak mezi další významná evropská muzea, která Double Eagle v rámci turné po Evropě představí veřejnosti.“

Všem pražským i mimopražským se tak vyskytla skutečně mimořádná příležitost vidět tento maličkatý kousek americké národní pýchy na vlastní oči. Výstava potrvá pouze dva dny a to v pondělí 12. března od 13 do 18 hodin a v úterý 13. března od 10 do 20 hodin. Národní muzeum pro tuto příležitost vyčlenilo přízemí své Nové budovy na Václavském náměstí. Vstup je pro všechny zdarma.

Double Eagle 1933 bude vystavena spolu s výběrem dalších významných amerických mincí, který bude obsahovat například 20dolarovou zlatou minci z roku 1907 s vysokým reliéfem, pak 5dolarovou Capped Bust (1807-1812) či zlatou 20dolarovou Liberty (1849-1866). Celou výstavu doplňují příběhy, které se váží především k Double Eagle a její strastiplné cestě hospodářskými dějinami 20. století v USA.

Všechny tyto mince pocházejí z Národní numismatické sbírky v The National Museum of American History, která patří mezi nejlepší numismatické sbírky na světě. Výstavu společně pořádají Samlerhuset Group, mateřská společnost Národní pokladnice s.r.o., Smithsonian’s National Museum of American History a Národní muzeum České republiky.

V úterý 13. března se navíc při příležitosti této výstavy na půdě VŠE uskuteční přednáška s názvem „Coins, Commotion and Community“, o které jsme Vás již informovali. Přednáška začne ve 12:45 v místnosti RB 209 a o vztahu mezi numismatikou a ekonomií promluví Karen Lee, kurátorka Národní numismatické sbírky ze Smithsonian’s Nation Museum of American History. Přednáška se uskuteční ve spolupráci s Fakultou financí a účetnictví.

Fotografie: Filip Vostrý

Diskuse k článku

Pro přístup do diskuze se přihlašte, a pokud ještě nemáte svůj účet, zaregistrujte se.