Dnes je čtvrtek 14. prosince 2017

Nechat se zaměstnat či podnikat? Mezi studenty VŠE velké dilema

Náhled
21. 03. 2013 07:00 - Filip Vostrý

Nedávný výrok stínového ministra financí Jana Mládka z ČSSD o parazitujících podnikatelích zvedl ze židle nejednoho samostatně vydělečného člověka, ale také spoustu studentů, kteří podnikat začínají či o tom aktivně přemýšlí. Je však podnikání opravdu výhodnější než zaměstnání? Student Vysoké školy ekonomické (VŠE) by o tom měl zajisté přemýšlet víc než student kterékoliv jiné vysoké školy v České republice.

Dilema zda se nechat zaměstnat či začít podnikat „na vlastní triko“ řeší bezpochyby každý druhý student VŠE. A není divu. Ve škole nás učí účetnictví, ekonomii, statistiku, finance podniku nebo například mezinárodní obchodní operace. Všechny tyto předměty se však dají stejně dobře využít jak v zaměstnání, tak v podnikání. Hlavní rozdíl mezi oběma těmito světy je především v odvaze opustit klidné vody zaměstnání a sociálních jistot a ponořit se do často neklidných vod podnikání. Všichni ale určitě známe známé pořekadlo „risk je zisk anebo...“. Řekněme si k tomuto problému krátký příběh.

 

Dva kamarádi, Lukáš a Kryštof, se po maturitě rozhodli jít na stejnou vysokou školu. Každý má ale jinou představu o dalším vývoji své budoucnosti.

 

Lukáš je aktivní samostatný mladý člověk, který má své sny a cíle jasně definované a jde si za svým ať se děje co se děje. Proto se rozhodl, že půjde svou cestou a začne podnikat. Myslí si, že jeho vize nejsou v souladu s komerční sférou a chce být sám svým pánem.

 

Kryštof již při studiích věděl, že se chce dostat do „velké čtyřky“ a vybudovat si kariéru na některé vyšší manažerské pozici. Je to cílevědomý student, který si libuje v překonávání překážek a v práci v týmu. Má respekt ke komerční hierarchii, ale zároveň po ní chce dokráčet co nejvýše. I proto ve škole chodil každý rok na veletrh Šance, kde zjišťoval, co všechno ho v budoucnu čeká. Nakonec ho ve čtvrtém ročníku jedna z velkých firem vybrala do internshipu, a po dokončení školy si Kryštofa ve společnosti rovnou nechali.

 

Oba jsou teď 7 let po vysoké škole a sumarizují svůj dosavadní život.

 

Velkými plusy Lukášova podnikání jsou:

 • Pracovní dobu si stanovuje sám, není na nikom závislý, je časově flexibilní.
 • Nemá žádného šéfa, kterého by musel poslouchat, je sám svým pánem, který si řídí svůj život i finance.
 • Až firmu ještě trochu dobuduje, prodá ji pravděpodobně za mnohem větší peníze, než kdyby byl pouze vázán na své pracovní místo.
 • Realizuje pouze své záměry. Má možnost seberealizace, realizace svých plánů a snů, což považuje za velkou odměnu svého snažení. Narozdíl od většiny zaměstnanců rád pracuje a svou práci miluje.
 • Jako OSVČ má menší daňové zatížení a odvody do fondu sociálního a zdravotního zabezpečení. Může si odpočítávat náklady na dosažení příjmu, a to i paušální částkou ve výši 60 % z dosažených příjmů. Dále u podnikání od příjmu odečte náklady, a to co zbyde, zdaní. V zaměstnání je třeba příjem nejdříve zdanit a teprve to, co zbyde může člověk utratit. Lukáš si tedy svou legální úsporu na daních velmi pochvaluje.
 • Lukáš ma prakticky ničim neomezený růst a je pro něj tak velmi silnou motivací. Není svázán žádnou hierarchickou strukturou společnosti.
 • Má také možnost dělat věci jinak, možnost motivovat své zaměstnance, expandovat do zahraničí, což konkrétně je pro něj velmi silnou hnací silou.

 

Na druhou stranu své plusy sumarizuje Kryštof:

 

 • Narozdíl od Lukáše má nárok na placenou dovolenou.
 • Má výrazné zaměstnanecké benefity – stravenky, slevy na fitness, příspěvky na dovolenou, placená školení, 13. plat, automobil, telefon, notebook, ...
 • Zaměstnavatel mu přispívá na sociální a zdravotní pojištění.
 • Má možnost domluvit se se zaměstnavatelem na penzijním a životním připojištění.
 • Pokud ho vyhodí, dostane vysoké odstupné a také má dlouhou výpovědní lhůtu.
 • Nemusí si vést daňovou evidenci, nebo účetnictví v závislosti na výši příjmů.
 • Má nárok na nemocenskou narozdíl od Lukáše, kterému se vyplácí až od 21. dne nemoci a to ještě pouze pokud si ji sám dobrovolně vyplatí.
 • Má stálý a pravidelný příjem, Lukáš neví, jestli si bude moci tento měsíc vzít z firmy stejný obnos jako minulý měsíc, nebo jestli bude muset tento měsíc šetřit, protože nepřišly zakázky.
 • Má možnost stoupat v hierarchii firmy a bez většího rizika vést celé týmy spolupracovníků.

 

Zde tedy vidíme, že podnikání skutečně není cesta pro každého. Na druhou stranu pokud jste cílevědomí, pracovití, máte rádi časovou i finanční flexibilitu a chcete uskutečnit své sny a cíle vlastním způsobem, rozhodně je podnikání velice lákavou a v neposlední řadě také potenciálně velice výnosnou možností. 

 

Pokud se rozhodnete, že právě to je ta pravá cesta pro Vás a máte již nějaký zajímavý nápad či podnikatelský záměr, doporučujeme zkusit se přihlásit do soutěže „Vodafone Nápad roku“ na adrese www.napadroku.cz. Tato soutěž mladých podnikavých lidí pomáhá již šestým rokem zhodnotit jejich podnikatelský záměr v samotném zárodku. Dá se tedy říci, že aniž byste riskovali velké finance, můžete se velmi pohodlně dozvědět zda Váš nápad skutečně udělá „díru do světa“. A pokud ano, vítězství vám výrazně ulehčí start vaší vlastní cesty životem. Nebojte se podnikání a zkuste své vědomosti nabyté veškole přetavit v úspěšný byznys.Zdroj ilustračního obrázku.  

Diskuse k článku

Pro přístup do diskuze se přihlašte, a pokud ještě nemáte svůj účet, zaregistrujte se.