Dnes je čtvrtek 14. prosince 2017

Lord Hoven opět na scéně!

Náhled
14. 10. 2013 12:00 - Vít Dostalík

Neznámý výtečník podepisující se LH, jenž terorizoval výkaly Vysokou školu ekonomickou, se ve své době stal hvězdou internetu, televize i akademických diskuzí. Nyní se jeho kariéra dostává o další stupínek výše, na stříbrné plátno.

Co se stalo?
„Smrad a hrůza na Jižním Městě: Asi v polovině loňského prosince se jako lavina začal internetem šířit e-mail s vyfoceným oznámením o specifickém řádění neznámého fantoma LH v budově Vysoké školy ekonomické na Jižním Městě. Kauza Lorda Hoven se stala velkým hitem a nabrala ještě větších obrátek poté, co o ní odvysílala reportáž televize Nova v hlavní zpravodajské relaci.“ Takto počátkem roku 2008 o kauze informoval časopis Economix.

 

Uplynulo necelých šest let od dvouměsíčního období, kdy na VŠE řádil neobvyklý druh vandala. Neznámý jedinec – s neznámým pohlavím – rozmazával na záchodcích výkaly, jimiž se podepisoval zkratkou LH. Ke všemu výkaly s pravděpodobností hraničící s jistotou nepocházely z vlastní produkce LH, nýbrž, jak konstatoval správce areálu Chládek: „LORD HOVEN si pravděpodobně nosí lejna s sebou v igelitových pytlíčcích, neboť velikost znečištění není na jednu velkou potřebu dospělého člověka (to by musel být alespoň kůň).“

 

Škola přistoupila k drastickému opatření – uzavření záchodků. Lord H. však dostál velkoleposti svého pseudonymu, nenechal se odradit a zahájil novou ofenzívu. Vedení školy se dostalo do bezvýchodné defenzívy, skoro jako Napoleon u Waterloo. Situaci na frontě opět výstižně popisuje ve svém článku Marcel Bodnár: V tentýž den byla škola nucena opět záchody otevřít, protože Lord Hoven se nenechal odradit a začal prostory VŠE znečišťovat vskutku originálním způsobem, o kterém také školu informoval vytištěným oznámením. „Znemožnili jste mi sraní, tak tady na to budu chcát. Příjemný úklid,“ stálo v oznámení. Hned na to se dal do práce a podle studentů z JM močil do sedaček, do rohů, květináčů nebo odpadkových košů.“

 

Ačkoliv se dostal do podezření jeden neúspěšný student, nenalezly se dostatečné důkazy, ani nedošlo k vyčíslení škody. Policie případ nakonec odložila. Škola se přestala kauzou zabývat poté, co byl doručen omluvný dopis, kde člověk podepsaný jako Krištof Harant z Polžic a Bezdružic vysvětluje, že byl v bezvýchodné životní situaci. Nyní si našel práci a na svou „činnost“ již nemá čas.

 

Lord Hoven na stříbrném plátně

V pátek 11. 10. 2013, po necelých šesti letech, se slavný příběh dočkal v kině Aero premiéry svého filmového zpracování. Čerství absolventi Filmové Akademie Miroslava Ondříčka v Písku představili absolventský film s názvem L.H. (Lord Hoven).

 

 

Snímek sami autoři naprosto výstižně charakterizují: „Film je skutečným příběhem o hledání nejznámějšího neabsolventa vysoké školy, jehož život byl v takových sračkách, až s nimi musel začít plnit VŠEchny záchodové kabinky. Policista Arnošt udělá cokoliv, aby se jimi prokousal a tento zdánlivě banální a bizarní případ vyřešil.“

 

Děj se oproti realitě odehrává v areálu na Žižkově, obohaceném o šatny bazénu a sportovního areálu. Vyšetřování v atriu RB i menze působí bizarně. Příběh zachycuje hlavní události, včetně výslechu rektora a názorů na slovenské studenty. Film je na absolventský snímek velmi dobře zpracován. Stejně jako u hollywoodských trháků zůstává otevřený závěr, pravděpodobně pro pokračování. Celé téma nutno brát s nadsázkou, což se autorům podařilo výtečně.

 

Autorem scénáře a zároveň režisérem filmu je Adam Sedlák. Scénář vznikal pod pedagogickým vedením dramaturga ČT Bedřicha Ludvíka, režiséra Petra Slavíka, F. A. Brabce, filmové kritičky a teoretičky Pavlíny Coufalové a filmového publicisty a dramaturga ČT Jaroslava Sedláčka. Perfektní herecké výkony předvádí v hlavních rolích známí herci, např. Lukáš Příkazký a Jenovéfa Boková, Jiří Štěpnička v roli rektora, Petr Stach nebo Vácav Neužil ml. Povedla se také výtvarná scéna v podání studentek průmyslového designu a scénografie.

 

Proč LH udělal, co udělal?

Bohužel díky neznalosti identity LH dodnes neznáme motivaci k jeho činům. O těch již v lednu 2008 hovořil redaktor Reflexu Jiří X. Doležal se sexuologem Ondřejem Trojanem. Ten si nemyslí, že se jedná o sexuální deviaci: „Vše na mne ale působí dojmem, že ten člověk bude mít spíše nějaký problém psychický než sexuální. Sexuální hrátky s výkaly jsou totiž většinou jiného typu.“ Trojan se zamýšlí i nad pohledem umělce: „Je to možná snaha na sebe upozornit. Můžeme hledat jisté analogie ke konání například sprejerů, pouze materiál k tvorbě je jiný než u Lorda Hoven. Ten jeho je možná méně toxický.“

 

Lord Hoven sice vyvolává emoce - smích u studentů, naštvání u uklízeček - přesto jej nelze považovat za „zakladatele oboru”, ani „posledního samuraje“. Podobné případy byly již v minulosti zaznamenány a zdokumentovány. Za zmínku stojí například úkaz z roku 2010 zvaný Taras Fantomas na Gymnáziu v Bílovci. Občasný výskyt podobných případů ostatně dokazuje i již citovaný článek Marcel Bodnára: „Dnes známá kauza, o které už koluje mnoho vtipů a jež je zároveň stále šetřena policií, však není prvním podobným případem na VŠE. „Ano, před lety byl podle mých informací řešen podobný incident v areálu Žižkov,“ prozradil ještě bývalý mluvčí VŠE Karlíček. Jelikož jde o případ hodně starý, žádné další informace už nejsou dostupné. Lord Hoven tedy očividně není svým konáním ničím originální, ale pro nás, pravidelně hygienu dodržující studenty, může zůstat jenom zbožným přáním, aby se jím už nikdo další neinspiroval a nechtěl pokračovat v započaté tradici.”

 

Závěrem vyvstává otázka: Osloví filmové zpracování krom studentů VŠE i širokou veřejnost a vrátí se LH či jeho nástupce zpět na místo činu?


/Zdaleka ne všichni současní studenti Vysoké školy ekonomické v Praze řádění Lorda H. pamatují. Události se skutečně staly a film byl opravdu natočen./

Fotoalbum

Diskuse k článku

Pro přístup do diskuze se přihlašte, a pokud ještě nemáte svůj účet, zaregistrujte se.