Dnes je čtvrtek 14. prosince 2017

Krach Enronu na divadelních prknech

Náhled
23. 02. 2012 06:44 - Hana Kubovcová

Činohra Národního divadla uvedla dne 16. 2. premiéru aktuální hry Enron dramatičky Lucy Prebble. Hra je pojmenována podle stejnojmenné energetické společnosti, jejíž krach předznamenával finanční krizi. Režie se zhostil Michal Dočekal, v hlavních rolích se představil Jan Dolanský, Petra Špalková, David Matásek a Václav Postránecký a samotná hra se odehrává ve Stavovském divadle.

Ztvárnění režiséra Dočekala je osvěžující a nápadité, doprovázené originálními 3D efekty a zajímavou hudbou. Nejde zde o lacinou levicovou obžalobu kapitalismu, ale důkaz toho, že dluh rovná se peníze a společností dnes hýbou obří společnosti a jejich přístup k morálnímu hazardu.

Skandál kolem společnosti Enron měl počátky v 90. letech, kdy se výkonný ředitel Jeffrey Skilling rozhodl zaúčtovávat budoucí zisky. Této metodě se říká mark-to-market a díky ní se mu povedlo vykazovat obrovské zisky a zvyšovat tak cenu svých akcí. Problém byl v tom, že jediné příjmy firmy Enron byly právě z burzy a společnost byla fakticky ve ztrátě. Bylo potřeba vytvořit jakousi „milenku“ pro ENRON, virtuální společnost, která odkoupí její ztráty a dluhy. S touto myšlenkou přišel podřízený Jeffreyho Skillinga, Andy Fastow, kdy založil virtuální společnost LMG. Požírači dluhů jsou ve hře ztvárněni jako raptoři. Bohužel ani ti nejsou bezednými otesánky a jednou celá věc musí prasknout. Enron vyhlásil bankrot v roce 2002, Jeffrey Skilling byl odsouzen k 24 letům vězení, vlastník společnosti Kenneth Lay zemřel před výkonem trestu.

Těžko uvěřitelné na celé věci je to, že jsou podobné machinace s účetnictvím vůbec možné. Účetní společnost věc ve hře posuzuje jako střet zájmů a odkazuje se na právníky. Právníci se odkáží na správní radu a správní rada souhlasí, pokud s tím bude srozuměn Kenneth Lay. Hra také ukazuje na propojení byznysu a politiky, kdy se vlastník společnosti stále odkazuje na kontakty s bývalým prezidentem Georgem Bushem nebo Billem Clintonem. Energetická společnost Enron spoléhala na deregulaci trhu s elektřinou, což by jí mohlo zvýšit zisky. Potom, co se tak stalo, následoval blackout a chyba lidského faktoru připravila o elektřinu 5 milionů lidí v Kalifornii a v Mexiku.

Fotografie: Filip Vostrý

Diskuse k článku

Pro přístup do diskuze se přihlašte, a pokud ještě nemáte svůj účet, zaregistrujte se.