Dnes je čtvrtek 14. prosince 2017

Francouzsko-český institut řízení (IFTG) nabízí MBA na VŠE

Náhled
01. 03. 2009 09:00 - Jana Lysáková

Do konce března můžete podat přihlášku na přijímací zkoušky do postgraduálního studia typu MBA – MASTER Management et Administration des Entreprises (MAE). Titul je možné získat za přispění francouzského velvyslanectví přímo v rámci VŠE.

Tento institut umožňuje studium nejen již absolventům z praxe, jak to bývalo dobrým zvykem u MBA, ale i studentům, kteří ukončili čtvrtý ročník. Je tedy možné studovat poslední ročník navazujícího magisterského studia a rovnou začít studium MBA. To je výhoda nejen pro studenty, kteří se chtějí na frankofonní země v rámci podnikového managementu specializovat, ale i pro ty, kdo si prostě jenom chtějí rozšířit obzory.

Po přijetí, k němuž je potřeba výborná znalost francouzštiny a češtiny, zaslání životopisu ve francouzštině a motivační pohovor s komisí složenou ze zástupců Université Jean Moulin Lyon 3 a VŠE v Praze následuje teoretická část studia. Ta probíhá v podobě desetitýdenních modulů v rozmezí červen až leden a její náplní je obchodní a pracovní právo, podnikatelské prostředí, kvantitativní metody řízení, marketing, řízení výroby, řízení lidských zdrojů, účetnictví, finanční řízení, informatika a řízení projektů a strategický management.

„Studium je opravdu intenzivní. Výukový týden vždy začíná velmi náročným pondělím, kdy se od 9 hodin píše obvykle tříhodinová písemná práce z minulého modulu. Výuka pak probíhá každý den od 13.30 do 19.30, v pátek od 9 do 14.30 s krátkými pauzami zhruba po hodině a půl či dvou. Vzhledem k časové náročnosti se studium prakticky vylučuje s plným úvazkem. Toto omezení způsobuje, že IFTG navštěvují převážně mladší lidé (tedy tak to bylo v mém ročníku), kteří mají vrchol kariéry před sebou,“ uvedla Karina Kubelková, studentka programu MASTER.

Po skončení teoretické části jsou studenti povinni absolvovat od března do června odbornou stáž ve francouzské firmě v České republice nebo přímo ve Francii. Z této stáže pak zpracovávají závěrečnou práci Mémoire, kterou následně v září obhajují.

Výuka je zajišťována ve spolupráci s několika francouzskými univerzitami, jako například IAE Lyon (Université Jean Moulin Lyon 3), IAE Paris (Université Paris 1 – Panthéon-Sorbonne), IAE Nice (Université de Nice – Sophia-Antipolis), Audencia Nantes.

Studium není díky podpoře francouzského velvyslanectví v Praze tak nákladné a jeho cena je v současné době 42 tisíc Kč bez DPH. „Reálná cena studia je samozřejmě mnohonásobně vyšší, bylo by naivní myslet si, že se jedná o cenu reálnou. Letenky, ubytování a práce francouzských profesorů by jistě cenu kurzu vyhnaly do podobné roviny jako u jiných MBA. Jen díky štědré podpoře francouzské ambasády a hlavním sponzorům programu bylo možné dosáhnout takto příznivé ceny. Vychovávání frankofonních manažerů je jedním ze strategických francouzských zájmů, navíc tuto možnost studia nabízí v celé České republice právě jen IFTG, proto si nemyslím, že by nízká cena měla jakkoli negativní vliv na kvalitu. Navíc, nízká cena v tomto případě zvyšuje mnohonásobně návratnost investice,“ zhodnotila program Kubelková.

Fungování IFTG je jistě zajímavou příležitostí jak pro studenty, tak pro francouzské společnosti hledající své budoucí zaměstnance.

Diskuse k článku

Pro přístup do diskuze se přihlašte, a pokud ještě nemáte svůj účet, zaregistrujte se.