Dnes je čtvrtek 14. prosince 2017

Francouzské MBA již podvacáté na VŠE

Náhled
01. 04. 2010 09:00 - Betka Kuchařová

Francouzsko-český institut řízení (IFTG – Institut Franco-Tchѐque de Gestion) na VŠE otevírá letos jubilejní dvacátý ročník postgraduálního kurzu Master Management et Administration des Entreprises, který je francouzskou obdobou MBA. Jde o jediný program pro oblast podnikového managementu v České republice akreditovaný francouzskou vládou. Zhruba třicet absolventů bude letos moci už podvacáté získat, za nemalé podpory Francouzského velvyslanectví v ČR a ve spolupráci s Institutem podnikového řízení v Lyonu (Institut d’Administration des Entreprises Lyon), francouzský diplom MAE – Master, dříve označovaný DESS-CAAE, který je uznáván v celé Evropské unii.

IFTG je vůbec prvním mezinárodním institutem na VŠE. Založen byl v červenci 1990 s cílem podporovat ekonomickou spolupráci mezi Francií a Českou republikou prostřednictvím vzdělávacích programů. Jako jediný se zaměřuje na vzdělávání frankofonních manažerů. Kromě toho organizuje se společností L’Oréal specializovaný kurz Řízení kadeřnických salonů – Master in Salon Management a pro společnosti jako Cetelem, Renault Trucks nebo Komerční banka zajišťuje kurzy francouzštiny.

Kurz, do jehož dvacátého ročníku se na konci března uzavřely přihlášky, je určen hlavně absolventům a díky francouzské legislativě i studentům posledních ročníků navazujícího magisterského studia (úroveň „bac + 4“) nemanažerských oborů, kteří si buď chtějí rozšířit obzory, nebo pomýšlí na manažerské pozice ve francouzských společnostech, eventuálně v českých firmách spolupracujících s frankofonními zeměmi. Podmínkou pro přijetí do programu je samozřejmě výborná znalost francouzštiny i češtiny. Samotné přijímací řízení je motivačním ústním pohovorem ve francouzštině s komisí, která je složena z profesorů VŠE a Université Jean Moulin Lyon 3 (IAE Lyon). Studiu předchází v průběhu května týdenní jazyková příprava. Před začátkem výuky je totiž nutné složit zkoušku z francouzštiny. Od konce června do ledna pak následuje teoretická část studia – odborná výuka ve formě deseti týdenních modulů. Jejich obsahem je mimo jiné obchodní a pracovní právo, podnikatelské prostředí, marketing, řízení výroby, účetnictví nebo řízení lidských zdrojů. Na teoretickou výuku navazuje (od března do června) povinná, alespoň tříměsíční odborná stáž ve francouzské firmě v České republice nebo ve Francii, jejímž výstupem je závěrečná práce (mémoire) ve francouzštině a její následné obhájení.

Díky zmíněné podpoře ze strany ambasády navíc není kurz tak nákladný, jak bývá obvyklé u postgraduálních programů MBA. Jeho současná cena je 53 550 Kč včetně DPH. Na to, jaké to je s organizací a kvalitou výuky v kurzu Master Management et Administration des Entreprises doopravdy, co od něj mohou studenti očekávat a co si kromě diplomu z kurzu odnesou, jsme se zeptali jeho absolventky a v současné době doktorandky na Národohospodářské fakultě Ing. Kariny Kubelkové, MBA.

Jak hodnotíte program Master Management et Administration des Entreprises na VŠE?
Studovala jsem Národohospodářskou fakultu, takže pro mě byl program MBA, zaměřený na soukromý sektor, z jiného soudku a příjemným osvěžením. Program cítím jako Podnikohospodářskou fakultu ve zkratce. U všech předmětů jsem nějaké znalosti měla z povinného celoškolního základu. Způsob podání některých věcí, jako třeba u předmětu Statistika, byl ale zcela jiný, než jsem zvyklá, a díky znalostem, které jsem již měla, jsem si, myslím, dokázala odnést mnohem víc než studenti bez ekonomického vzdělání. Také práci s případovými studiemi jsem do té doby znala prakticky jen z mimosemestrálních kurzů se zahraničními vyučujícími a byla pro mě v podstatě nová. Líbila se mi otevřenost přednášejících a diskuse v hodinách. Ocenila jsem především kurzy jako Finanční řízení, Projektové řízení a Účetnictví a přednášky odborníků z praxe. Samozřejmě některé kurzy probíhaly zcela „klasicky“ jako výklad na hodinách a některé byly svým obsahem slabší. Se zázemím Rajské budovy VŠE a širokou nabídkou odborné francouzské literatury v naší knihovně jsem byla zcela spokojena. Oceňuji cenu kurzu, která je bezkonkurenční na našem trhu. Také je to jediný nabízený MBA kurz ve francouzštině, který nemá mnoho absolventů.

Co jste vy osobně od tohoto manažerského kurzu očekávala? Splnily se tyto vaše představy?
Začnu tím, co jsem nečekala. Nečekala jsem, že studium je tak časově náročné, s plným úvazkem neslučitelné. To se odrazilo i na složení mých spolužáků – především mladší lidé, kteří mají kariéru před sebou. Co se týká onoho „networkingu“, který je tak vyzdvihován u jiných kurzů MBA, kde dostanete třeba kontakty na generální manažery, tak zde s tím nepočítejte. Možná v budoucnu, se spolužáky jsme totiž stále v kontaktu. Osobně jsem čekala a do jisté míry i spoléhala na to, že získám nutnou stáž u některého z mnoha partnerů programu (Komerční banka, L´Oréal atd.). Bohužel se tak nestalo. Do jisté míry to přičítám i krizi, která udeřila právě v první polovině roku 2009, kdy jsem měla stáž absolvovat, a „vystrašenosti“ podniků. Měla jsem tak velké problémy napsat závěrečnou prakticky zaměřenou diplomovou práci. Tato situace se podepsala i na počtu studentů, kteří studium nedokončili v řádném termínu.

Jaké jsou podle vás největší přínosy absolvování programu Master?
Po absolvování programu jsem prošla několika pohovory do soukromých firem a setkala jsem se s pozitivním ohlasem na moje studium MBA, většina otázek se točila právě kolem něj. Jelikož za sebou nemám studijní pobyt v zahraničí, ve firmách, kde ho požadují, moje navazující studium plně respektovali jako jeho ekvivalent. Jelikož jsem i doktorandka na NF, mám pocit, že mé články mají také větší šanci být publikovány.

Diskuse k článku

Pro přístup do diskuze se přihlašte, a pokud ještě nemáte svůj účet, zaregistrujte se.