Dnes je čtvrtek 14. prosince 2017

51. ročník NOB při VŠE aneb když oplocenky nesedí

Náhled
29. 11. 2011 19:41 - Michaela Kalátová

Centrum tělesné výchovy a sportu při Vysoké škole ekonomické pořádalo v pátek 11. listopadu 2011 již 51. ročník memoriálu Šárky Hřebíčkové a Vojty Zelenky neboli závod v nočním orientačním běhu smíšených dvojic. Letos po jedenácté byl součástí víkendu také sobotní přebor CTVS VŠE Praha v MTBO a s tím spojený duatlon párů, které se zúčastnili obou závodů. Centrem dění se stal v Kublov u Berouna, kam se první účastníci sjížděli už od odpoledne. Tentokrát se běželo podle mapy zvané „Údolí ticha“ a hlavní motto vyhlášené pořadateli znělo: „Nevěřte starým ani novým oplocenkám“.

První vlna běžců čítající asi 10 dvojic vystartovala v 17.30. Další skupinka je následovala po tři čtvrtě hodině. Postupně však přijíždějících závodníků přibývalo, intervaly mezi jednotlivými vlnami se zkracovaly a jejich velikost rostla. Poslední opozdilci vybíhali ve 20.00. Jak je na školních orienťácích obvyklé, i letos museli všichni na začátku absolvovat nepopulární více než kilometrový běh po zelené turistické značce na mapový start. Teprve tady začali závodníci tvořit strategii a následně se dvojice podle svého uvážení rozeběhly do všech směrů, aby se pak tu a tam potkaly na trati či se podpořily v závěru při mohutném úprku do finiše.

Šplhání do kopců pro kontrolu s dohledávkou „vrchol“, brodění potokem bez ohledu na teplotu na bodu mrazu, či hledání dávno neexistujících oplocenek a následně zničující sprint do cíle ve snaze stihnout časový limit. Toť nedílné součásti každého správného NOB. Ten letošní školní nebyl samozřejmě žádnou výjimkou. S tím, jak se běžci postupně vraceli do cíle, přibývalo ve společenské místnosti místní restaurace vypravěčů sdělujících si navzájem své zážitky. Každý chtěl zpětně ohodnotit zvolenou taktiku, vyslechnut příhody soupeřů a na základě toho předběžně odhadnou své umístění.

Teprve po desáté hodině, kdy do cíle dorazili také závodníci z poslední startovní vlny, mohlo dojít ke konečnému vyhodnocení výsledků a k jejich následnému vyhlášení. Oběhnout všech 16 nastražených kontrol, získat tak 27 bodů a ještě se vrátit v limitu stihlo pouze 12 dvojic z více než stovky zúčastněných. Zaslouženého potlesku a věcných cen se dočkala sedmička z nich. Na medailových pozicích se od třetího místa umístili Tim Strašák s Terkou Jiráskovou, druzí Petr Šimek se Zuzkou Weissovou a vítězní Petr Pruner s Radkou Brožkovou.

Za pozornost stálo také v nadsázce míněné vyhlášení těch z druhého konce výsledkové listiny. Poslední 106. místo letos zbylo na dvojici ve složení Vojta Sokol a Míša Trnková, kterým se podařilo vrátit více než 50 minut po vypršení jejich dvouhodinového limitu a získat tak – 50 bodů.

Po vyhlášení výsledků následovala neméně důležitá součást programu, a to bujará afterparty, která trvala jako obvykle až do ranních hodin. O hudební produkci se starali organizátoři z řad učitelů a ti, kterým po náročném závodě zbývala síla, se mohli ještě pěkně vyřádit při tanci. Účastníci mejdanu stejně jako všichni učitelé si následně ve spacácích polehali na zem tam, kde zrovna bylo místo, aby se alespoň trochu prospali. Ti nejstatečnější z nich se ráno postavili také na start závodu na kolech.

Ten přivítalo nezvykle krásné slunečné počasí s ranní teplotou kolem nuly. Zúčastnilo se ho zhruba 30 dvojic a několik samotářů, kterým se nepodařilo sblížit se s některou z cyklistek ani během pátečního večírku. Na cyklistickou část duatlonu dorazila i světoznámá specialistka v MTBO Míša Lacigová. Závod začal s malým zpožděním po jedenácté hodině. Jelo se na dvouhodinový limit s 19 kontrolami. Trať byla postavena na běžecké mapě tak, aby závodníci prokázali nejen schopnost rychlé jízdy, ale i běžecké kvality a technické dovednosti při nošení kola v obtížném terénu. Ve výsledcích dvojice drtivě porazily jednotlivce a z vítězství se radovali manželé Chaloupší. V duatlonu, po akvizici bývalé české reprezentantky v OB Radky Brožkové, zvítězil už ne příliš mladý, ale stále nadějný, dlouholetý student VŠE Petr Pruner, obecně známý jako Hvězdář. Závěrem nezbývá než poděkovat organizátorům za vydařenou sportovně-společenskou akci a těšit se na další školní NOB zase napřesrok!

Fotografie: Alena Jánská

Diskuse k článku

Pro přístup do diskuze se přihlašte, a pokud ještě nemáte svůj účet, zaregistrujte se.